Kiedy wymienić fotelik samochodowy na większy?

Dobry fotelik samochodowy to taki, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, a maluchowi wygodę podczas jazdy. Aby spełniał swoje zadanie w stu procentach, powinien być dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. Gdy maluch zacznie z posiadanego modelu wyrastać, warto szybko rozejrzeć się za nowym, większym fotelikiem.

Fotelik samochodowy zawsze musi być dopasowany do wagi dziecka, a także do jego wzrostu. Nie da się więc kupić jednego fotelika, który wystarczy na cały okres niemowlęcy i dziecięcy, aż do momentu, gdy dziecko będzie mogło jeździć bezpośrednio na siedzeniu. Nie jest też dobrym pomysłem kupowanie fotelików o dużym zakresie wagowym. Jest to, co prawda, dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym, ale w kwestii bezpieczeństwa nie sprawdza się dobrze.

Kiedy czas na zmianę fotelika?

Pierwsze foteliki służą maluchom od momentu narodzin do czasu, gdy osiągną wagę 13 kilogramów. Nie czekajmy jednak do momentu, gdy maluch przekroczy tę wagę. Może się bowiem okazać, że wymiana będzie niezbędna wcześniej. Oprócz kryterium wagi zwracajmy uwagę na wzrost dziecka – jeśli jego głowa zacznie wystawać ponad oparcie fotelika, koniecznie trzeba wymienić go na nowy. Nie będzie on bowiem spełniał zasad bezpieczeństwa. O wymianie dobrze jest również pomyśleć, gdy mamy problem z dziecka w foteliku, a nie da się już bardziej wydłużyć pasów. W przypadku fotelików o wyższej klasie wagowej, również najważniejszym sygnałem, że czas na wymianę, jest waga dziecka. Zwracajmy również uwagę na położenie głowy – jeśli linia oczu zaczyna wystawać ponad oparcie, należy pomyśleć o nowym modelu dla większych dzieci. Jeśli natomiast chodzi o foteliki z najwyższej klasy wagowej, czyli 15-36 kilogramów, nie przesadzajmy do nich dzieci zbyt wcześnie. Te foteliki nie mają już bowiem własnych, pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa i są przypominane za pomocą pasów samochodowych. Najlepiej, aby dziecko do takiego fotelika przesadzić dopiero, gdy ukończy 4 rok życia. Oczywiście, pod warunkiem, że osiągnie już odpowiednią wagę.

Nie zostawiaj zakupu na ostatnią chwilę

Z kupowaniem większego fotelika dla dziecka nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Może się bowiem okazać, że pomimo wzrostu odpowiedniego dla mniejszego fotelika, maluch przestanie się w nim mieścić. Trzeba również dać sobie czas na poszukiwanie odpowiedniego modelu. Zakup fotelika samochodowego dla dziecka nie powinien być pochopny czy przypadkowy – warto zapoznać się z co najmniej kilkoma produktami, porównać najważniejsze parametry i na tej podstawie wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej dla malucha najbardziej bezpieczne. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register