Kim są zimni ogrodnicy i zimna Zośka?

Odpowiadać za to mają trzej święci: “Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy” – tak właśnie głosi popularne przysłowie. W społeczeństwie kłębi się przedziwne przekonanie o tym, że właśnie wtedy nadchodzi okres chłodny, tuż po ciepłym weekendzie majowym.

Niestety, nie ma żadnych danych, które by owo zjawisko mogły potwierdzić.

Nazwa zimni ogrodnicy została nadana zjawisku klimatycznemu, polegającemu na zmianie cyrkulacji atmosferycznej i nadejściu chłodniejszych mas powietrza związanych z niżemy barycznym, po okresie utrzymywania się cieplejszego wyżu barycznego.

Dotyczy to nie tylko Polski, ale również pozostałej Europy Środkowej i Wschodniej. Owi ogrodnicy to św. Pankracy, św. Serwacy oraz św. Bonifacy, których święta przypadają na kolejne dni od 12 do 14 maja. Używane jest również pojęcie zimna Zośka, której imieniny wypadają 15 maja. Dni te nie są bez znaczenia, gdyż według ludowej tradycji, uważane są za ostatnie dni w roku, kiedy występować mogą jeszcze przymrozki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Obserwatorium Astronomiczne UJ, między 10, a 17 maja prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury poniżej 0 wynosi aż 34% (obliczenia na podstawie danych historycznych).

Jakie powietrze nad Polską?

Napływające nad Polskę powietrze możemy podzielić na cztery główne masy. Największy wpływ ma powietrze polarne morskie, pochodzące znad północnej części Atlantyku, które przynosi ze sobą zwiększenie wilgotności, często opady, latem ochłodzenie, a zimą ocieplenie. Drugą najczęściej odczuwalną masą jest powietrze polarne kontynentalne znad wschodniej Europy i Azji, które daje nam dużo słońca, latem upały, a zimą bardzo niskie temperatury. Powietrze arktyczne znad Morza Arktycznego jest odczuwalne już przez mniej dni w ciągu roku, a jeszcze rzadziej mamy do czynienia z masami powietrza zwrotnikowego, pochodzącego znad północnej Afryki oraz Azji Mniejszej.

Arktycznie powietrze zawsze przynosi do nas ochłodzenie. Zimą są to mrozy oraz śnieg, jeżeli jednak pojawi się na wiosnę lub jesienią, mamy do czynienia z przymrozkami. Właśnie w tych okresach przeważnie się pojawia i to właśnie ono jest odpowiedzialne za zimnych ogrodników oraz zimną Zośkę.

Jak będzie w tym roku?

źródło: http://www.swiatkwiatow.pl, http://pogoda.wp.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register