„Kolegów się nie zostawia!”. Policjant z Elbląga zaadoptował służbowego owczarka

Owczarek niemiecki Danol przechodzi na emeryturę. Pies szkolony do zadań typowo prewencyjnych znajdzie dom u swojego pana, pana aspiranta Przemka. Jak mówi policjant – kolegów się nie zostawia!

9-letni Danol przepracował w służbie 8 lat, ludzkich lat. Dla psa jest to 56 wiosen, które spędził w elbląskiej komendzie. Nie były to łatwe lata, bo pies przeszedł operację usunięcia oka. Dwa lata temu lekarze weterynarii zdiagnozowali u niego chorobę nowotworową.

Wszyscy o niego walczyliśmy. Dla ratowania czworonoga była to jedyna szansa. Operacja udała się, a choroba więcej już nie wróciła. Danol dodatkowo cierpi na dysplazję stawową i nie dla niego już pościgi i skoki przez płoty. – mówi aspirant Przemysław Łepek, przewodnik psa z Wydziału Prewencji KMP w Elblągu.

Danol to imię służbowe, ale wszyscy mówią na niego sierżant Atos. To pies patrolowo – tropiący, który po specjalistycznym szkoleniu w Sułkowicach pod Warszawą, w 2010 roku trafił do służby w Elblągu. Uczestniczył w zabezpieczaniu imprez masowych, w tropieniu osób podejrzanych o włamania, a także brał udział w poszukiwaniach zaginionych. Dzięki jego zmysłom i umiejętnościom, wiele osób powróciło cało i zdrowo do rodzin. Z uwagi na jego chorobę i lata trudnej pracy, zasłużył na emeryturę. Swój nowy dom znajdzie u aspiranta Przemka Łepka. Policjant zdecydował, że zaopiekuje się czworonogiem.

86-100831

Danola zastąpi 1,5 – roczny owczarek belgijski – Ligor, który kilka dni wcześniej zdał wszystkie egzaminy przydatności w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. – To bardzo łagodne i przyjazne zwierzę, ale niech nikogo nie zwiedzie jego wątła postura. Jest szybki jak gepard i niezwykle wytrzymały. Będzie dobrym parterem. Danol i Ligor zdążyli się poznać i polubić. Chwilami się tylko zapominają i swoją zazdrość o pana, sygnalizują ledwo słyszalnym burczeniem.

Obecnie w elbląskiej komendzie służy 8 psów. Sześć z nich to patrolowo – tropiące, a dwa specjalistyczne, do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register