Kolejny grób weterana na Cmentarzu Agrykola
Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do podziękowania i oddania hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o naszą Ojczyznę.
W tym roku upamiętniliśmy pamiątkową tabliczką kolejnego weterana walk o wolność i niepodległość Polski – Władysława Chodyńskiego, żołnierza Legionów Polskich, uczestnika III powstania śląskiego i kampanii wrześniowej 1939, członka Armii Krajowej. Mogiła znajduje się na Cmentarzu Agrykola. Została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk Męczeństwa IPN w Gdańsku.
W ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski znaleźć można 30 nazwisk bohaterów, którzy spoczywają na elbląskich cmentarzach.
Władysław Chodyński (ur. 10.VII.1895 r. zm. 23.10.1979) był w armii rosyjskiej w okresie 1914 – 1915 r. Od 1916 r. do 1918 r. służył w 2 p. Leg. W listopadzie 1918 r. przydzielony do 5 uł. brał udział w rozbrojeniu armii niemieckiej. W 1921 r. walczył w III Powstaniu Śląskim w rejonie Tarnowskie Góry, był w stopniu podchorążego. Za udział w powstaniu został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym. W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej walczył w rejonie Lidzbarka – Płocka – Modlina – Garwolina – Lubaczowa – Sadowej Wiśni, wyróżniając się męstwem i odwagą. Od kwietnia 1942 do stycznia 1945 r. był w Armii Krajowej, okręg Kraków, obwód Jasło ps. „Bogumił” pod dowództwem „Żegoty”, brał udział w różnych akcjach dywersyjnych. Został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym, Odznaka Grunwaldzką, Medalem Niepodległości.
Po wojnie pracował na stanowisku kierowniczym w Stadninie Koni w Kadynach. Po przejściu na emeryturę, w Elblągu był działaczem społecznym oraz – w latach 60-tych – jedną kadencję prezesem ZBoWID.
UM Elbląg
0 komentarzy