Kometa przeleciała nad Suchaczem!

Fenomenalne zjawisko nad Zalewem Wiślanym. W okolicach Suchacza członkom grupy Meteo Elblągu udało się zarejestrować przelot komety C / 2020 F3 (NEOWISE).

O tym zjawisku członkowie grupy Meteo Elbląg poinformowali na swoim profilu na facebooku.

„Co tu się dziś wydarzyło. Brakuje słów by to opisać. Kometa C / 2020 F3 ( NEOWISE ) skąpana w silnym odbiciu obłoków srebrzystych nad Zalewem Wiślanym ( #Suchacz ). Tak ! Jest widoczna nieuzbrojonym okiem tuż po godzinie 1:00 do maksymalnie 2:30 obok jasnej gwiazdy #Kapella. Do fotografii wystarczy zwykła lustrzanka, obiektyw minimum 18 – 55 mm.

Więcej szczegółów i zdjęć tu:

https://www.facebook.com/officialInfoMeteoElblag/posts/1603424396497695

Na nocnym niebie można zobaczyć najjaśniejszą kometę od 7 lat. To kometa C/2020 F3 (NEOWISE), która znajduje się nisko nad północno-wschodnim horyzontem i można ją obserwować gołym okiem.

– Kometa C/2020 F3 została odkryta dopiero 27 marca 2020 roku. W Polsce ta kometa widoczna jest nisko nad horyzontem. W miastach naszej aglomeracji trudno ją zobaczyć gołym okiem. Lepiej mieć do dyspozycji lornetkę lub lunetę i wyjechać poza miasto, gdzie jest mniej sztucznego światła utrudniającego obserwację nocnego nieba – mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Najlepsza pora na jej obserwację to godzina 1.00-2.00 w nocy. Kometa będzie znajdować się 5-6 stopni nad horyzontem. Po 10 lipca może być trochę lepiej widoczne, bo znajdzie się ona wyżej, ale nie przekroczy 10 stopni nad horyzontem.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) została odkryta 27 marca 2020 roku za pomocą teleskopu NEOWISE (Near Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer).

Komety są rodzajem kosmicznych kul śnieżnych i składają się z fragmentów skał i lodu. Są to relikty z wczesnych stadiów naszego Układu Słonecznego. W średniowieczu komety były często postrzegane jako zwiastun nadchodzącej zagłady, chorób, nieszczęść, głodu czy wojen.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register