Korsyka – historia, atrakcje, transport

Korsyka to należąca do Francji wyspa, która leży na Morzu Śródziemnym. Mimo wspaniałych krajobrazów i zabytków jest jednym z najbardziej niedocenianych miejsc położonych w tej strefie geograficznej. Jaka jest historia tej wyspy? Które atrakcje są szczególnie warte zobaczenia? Jak dostać się na Korsykę i podróżować po niej?

Historia Korsyki

Postacią historyczną nierozłącznie związaną z wyspą jest Napoleon Bonaparte. To właśnie w Ajaccio, w największym mieście Korsyki, urodził się późniejszy wódz Francuzów. Właściwa historia Korsyki sięga jednak znacznie wcześniejszych czasów, w XIII wieku pieczęć nad tymi terytoriami sprawowała Republika Genui. Liczne powstania i zrywy korsykańskiej ludności spowodowały utworzenie, na tej liczącej dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych wyspie, odrębnego państwa o nazwie Republika Korsykańska. Echa burzliwej historii wyspy powracały jeszcze w XX wieku. Lokalne organizacje dążyły do odłączenia Korsyki od Francji, jednak ostatecznie wyspa nie otrzymała autonomii i po dziś dzień znajduje się w pod administracyjnym nadzorem państwa ze stolicą w Paryżu.

Góry i morze – krajobraz wyspy

Ukształtowanie terenu Korsyki pozwala cieszyć się szerokim spektrum atrakcji. Przez centralną część wyspy przebiega wysokie pasmo górskie z najwyższym szczytem Monte Cinto. Położenie ponad 2000 metrów nad poziomem morza pozwala na funkcjonowanie stoków narciarskich niemal przez cały rok. Wyspa to również gratka dla fanów wspinaczki górskiej – wycieczki na Korsykę bardzo często oferują korzystanie z najpopularniejszego szlaku turystycznego na wyspie, noszącego nazwę Grande Randonnée. Im dalej oddalamy się od centrum wyspy, tym ukształtowanie powierzchni się wyrównuje i zaczynają przeważać początkowo doliny oraz wąwozy, a w końcu na styku morza i lądu pojawiają się cudowne plaże z rajską wodą.

Transport, czyli wszystko o przemieszczaniu się

Wycieczki na Korsykę to wspaniały sposób poznania klimatu całej wyspy, jednak w razie konieczności samodzielna podróż w to miejsce również jest w zasięgu większości turystów. Korsyka jest niewielką wyspą o zaludnieniu wynoszącym zaledwie 36 osób na metr kwadratowy, jednak posiada aż cztery międzynarodowe lotniska. Porty lotnicze znajdują się w Ajaccio, Calvi, Figari i Bastii, a podróż jest możliwa z większości miast europejskich obsługujących linie lotnicze Air France. Dla sceptyków poruszania się drogą powietrzną możliwa jest również alternatywa w postaci promu wypływającego z włoskiego Livorno.

Mniej przyjazne dla turystów jest przemieszczanie się po wyspie, które w większości przypadków wymaga wypożyczenia samochodu. Odległości między największymi miastami są spore, a podróż komunikacją zbiorową jest utrudniona ze względu na rzadko kursujące autobusy i słabo rozwiniętą sieć kolejową. Najlepszym rozwiązaniem są zatem wycieczki na Korsykę organizowane przez biura podróży, które w profesjonalny sposób zajmują się rozwiązywaniem kwestii logistycznych.

Co warto zobaczyć na Korsyce?

Podróż po Korsyce warto rozpocząć od zwiedzenia najważniejszych miast wyspy. Ajaccio to stolica, w której można zobaczyć miejsce urodzenia Napoleona Bonaparte. Dom przy Rue Saint-Charles jest wypełniony eksponatami przypominającymi historię i życie jednego z najwybitniejszych Francuzów w dziejach. Obiektem sakralnym, na zwiedzenie którego warto poświęcić swój czas, jest znajdująca się nieopodal Katedra Matki Bożej Wniebowziętej. W kościele tym chrzest przyjął właśnie sam Napoleon. W Ajaccio znajduje się również piękne Muzeum Fescha, w którego gmachach można znaleźć obrazy najważniejszych włoskich i francuskich artystów.

Bastia jest drugim co do wielkości miastem Korsyki i do jej głównych atrakcji należy położony w centrum miasta Plac świętego Mikołaja z wieloma klimatycznymi restauracjami i knajpkami. Serce turystyczne Bastii bije jednak w okolicy Starego Portu, gdzie w godzinach popołudniowych i wieczornych turyści odpoczywają, podziwiając Morze Śródziemne. Dla fanów historii interesującym obiektem będzie Cytadela z bramą Ludwika XVI, Pałacem Gubernatorów i punktem widokowym na pozostałą część miasta.

Wycieczki na Korsykę to również fantastyczna okazja do obcowania z przyrodą i pięknymi krajobrazami. Korsykański Regionalny Park Przyrody oferuje wodospady, morze, wysokie góry oraz liczne szlaki piesze. W miejscu tym każdy znajdzie coś dla siebie – nie ma znaczenia czy preferujesz wypoczynek nad morzem, czy aktywne spędzenie czasu w górach. Rezerwat przyrody obejmujący znaczną część wyspy to gwarancja mnogości atrakcji dla każdego podróżnika!

Jednym z najczęstszych powodów wybierania Korsyki jako destynację swojej podróży są obłędne plaże. Większość z nich znajduje się w południowej oraz zachodniej części wyspy i ma charakter piaszczysty. Najpiękniejsze plaże na Korsyki to między innymi Plage de Rondinara, Plage de Palombaggia, Plage de la Roya oraz kompleks plażowy w Propriano.

Korsyka – zapomniana perła Morza Śródziemnego

Wycieczki na Korsykę to wspaniała okazja na skorzystanie z różnego rodzaju wypoczynku. Turyści odwiedzający francuską wyspę mogą jednego dnia cieszyć się słońcem na plaży, natomiast drugiego wybrać się na wycieczkę górską szlakiem pokrytym zalegającym śniegiem. Każda prawdziwa podróż to również wspaniałe jedzenie – szybka prisuttu, filet lonzu i polędwica coppa to tylko niektóre z regionalnych dań mięsnych, które rozkochują w sobie turystów każdego roku. Najbardziej polecanym alkoholem jest natomiast Pietra, czyli piwo z dodatkiem mąki kasztanowej.

Korsyka to miejsce, które sprawi, że w tym niewielkim kawałku francuskiej ziemi położonym pośrodku Morza Śródziemnego, zakocha się każdy turysta. Zapierające dech w piersiach widoki, przepiękne krajobrazy, atrakcje turystyczne odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, to tylko część tajemnic, które ta wyspa skrywa w sobie. Warto odwiedzić to miejsce – nie ma znaczenia czy podróżując śladami Napoleona, czy spędzając całe dnie na rajskich plażach. Korsyka to drogocenny klejnot zachwycający każdą osobę swoimi kolorami i pięknem.

1 komentarz

  • Paweł Reply

    12 lipca 2021 at 00:01

    Aż chce się tam od razu kupić wyjazd – przejrze ofertę tego biura Logostour bo nie znałem a fajne opisy na stronie

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register