Kosmiczny wieczór z Lemem w Elblągu

Zapraszamy na projekcję dokumentu produkcji BBC: “Stanisław Lem – Science and fiction” w reżyserii Adam Ustynowicza oraz prezentację inspirowanej twórczością Lema wystawy, zrealizowanej w ramach Międzynarodowego Projektu Typograficznego LemPress.

Środa, 20 października, godzina 18:00, sala “U św. Ducha”.

Adam Ustynowicz, autor filmu, o swoim spotkaniu z twórczością Lema:

“W moich studenckich latach wszyscy czytali Lema, rozumieli i pamiętali. Stanisław Lem był dla nas genialnym, wolnym umysłem, który rozbudził w nas pasję poznania naukowego, a jednocześnie chęć spojrzenia na nasze ziemskie problemy z kosmicznej perspektywy.

Z perspektywy trzydziestu lat widać, że większość obaw wielkiego pisarza odnośnie do skutków ewolucji technologicznej potwierdziła się, a niemal wszystkie nadzieje na poprawę świata pozostają wciąż domeną fantastyki naukowej. Przy niezwykłym przyspieszeniu rozwoju nowych technologii prognozy Stanisława Lema zachwycają przenikliwością, błyskotliwością i zdumiewającą trafnością.”

Z materiałów BBC o filmie “Stanisław Lem – nauka i wyobraźnia”:

Zrealizowany w 1990 roku dla BBC portret 70-letniego polskiego powieściopisarza Stanisława Lema, przez wielu uważanego za największego pisarza science fiction na świecie. Autor kultowej powieści fantastyki naukowej „Solaris” jest z wykształcenia naukowcem, doktorem medycyny, równie biegłym w dziedzinie filozofii, cybernetyki i genetyki. Pisarz, w odróżnieniu od wielu kolegów science fiction uważa, że ,,rzeczywistość jest nieporównanie bardziej fantastyczna od wszystkich płodów osamotnionej ludzkiej wyobraźni”. Lem jest bowiem prowokacyjnym i oryginalnym filozofem nauki, który dokonał zdumiewająco trafnych prognoz rozwoju technologii i ich wpływu na społeczeństwo. Jego pierwszy wywiad dla brytyjskiej publiczności ma szeroki zakres: opowiada o szczęśliwych latach dzieciństwa i dramatycznych losach wojennych, jego wczesnej karierze pisarskiej oraz o niektórych niezwykłych teoriach na temat przyszłości człowieka. Stanisław Lem zachwyca erudycją, błyskotliwością i przewrotnym poczuciem humoru, co czyni spotkanie z nim fascynującą intelektualną przygodą i podróżą przez świat jego wyobraźni.

Reżyseria: Adam Ustynowicz
Zdjęcia : Ryszard Lenczewski
Dźwięk : Jerzy Blaszyński
Montaż : Nick Peto,
Muzyka: Guy Sigsworth
Producent cyklu: Roger Thompson
Wydawca : Nigel Williams
Kierownictwo produkcji : Paweł Rakowski, Robert Gruszczyński, Ann Barr, Marianna Kuśnierz, Edward Tobiszewski,

Film “Stanisław Lem – Science and Fiction” miał premierę 13 listopada 1991 r. w programie “Bookmark” BBC 2.

Dokument otrzymał nagrodę za najlepszy portret artysty na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu w 1994 r., a także trafił do kolekcji filmów o sztuce Louvre Muzeum, Francja.

Zdaniem syna Stanisława Lema – Tomasza jest to jedyny portret filmowy, który podobał się ojcu.”
 
Projekcji towarzyszyć będzie inspirowana twórczością pisarza wystawa zrealizowana w ramach Międzynarodowego Projektu Typograficznego LemPress. Jest to prezentacja plakatów przygotowanych przez pracownie typograficzne z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii tradycyjnymi technikami drukarskimi, z wykorzystaniem drewnianych i metalowych czcionek ruchomych.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Lema, ogłoszonego  z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza.

Partnerami Biblioteki Elbląskiej podczas organizacji wydarzenia są: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register