Kryzys w komunikacji miejskiej. Warbus się wycofuje

Poważny kryzys elbląskiej komunikacji miejskiej. Firma Warbus, jeden z przewoźników obsługujących linie autobusowe, zdecydował o natychmiastowym wycofaniu się ze świadczenia usług w naszym mieście. To oznacza, że na kilku trasach kursy mogą się nie odbywać.

Te informacje potwierdza Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

“Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu Spółka z o.o. informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 17 lipca 2019 r. około godziny 19.15 otrzymaliśmy informację od Dyrektora elbląskiego oddziału spółki WARBUS, że z dniem jutrzejszym zaprzestają świadczenia usług przewozowych na terenie Elbląga. Informacja ta została następnie potwierdzona pisemnie przez Prezesa Zarządu WARBUS sp. z o.o.

W związku z powyższym od jutra, 18 lipca wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej, na liniach obsługiwanych przez spółkę WARBUS tj. nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31″.

-ZKM prowadzi działania mające na celu zminimalizowanie skutków zaistniałej sytuacji, aczkolwiek bardzo późne przekazanie informacji uniemożliwia nam całkowitą eliminację problemów. Na części linii pojawią się autobusy zastępcze (podmiejskie) z nietypową kolorystyką i niepełnym oznakowaniem. Linie 30 i 31 zaczną funkcjonować od około godziny 12. Kolejne informacje zamieszczane będą na bieżąco na naszej stronie  tj. zkm.elblag.com.pl – informuje Michał Górecki z ZKM Elbląg. – Za zaistniałą sytuację przepraszamy i zapewniamy, że dołożymy wszystkich starań, komunikacja jak najszybciej powróciła do normalnego funkcjonowania. 

Na razie nie wiadomo co spowodowało taką decyzję tej firmy jeśli chodzi o Elbląg. Wiadomo, że Warbus wycofał się również z realizacji kursów w Lublinie. Tam doszło do sporu spółki z władzami miasta. Jak czytamy w oświadczeniu firmy – konflikt w Lublinie ma właśnie odzwierciedlenie w sytuacji w Elblągu.

“Przyczyną zaprzestania świadczenia usług przewozowych jest brak zapłaty za wykonane usługi przewozowe zgodnie z zasadami waloryzacji wynikającymi z umowy. Dodatkowo nie zapłacili państwo także kwoty 1 413 300,87 zł, która jednocześnie wynika ze sposobu waloryzacji według państwa interpretacji, a tym samym winna być uznana za bezsporną i zapłacona w terminie określonym w wezwaniu – czytamy w mailu, pod którym podpisana jest prezes zarządu Warbus, Katarzyna Szymonik.

Ten termin, jak informuje firma, upłynął 15 lipca, a ZTM do zapłaty miał zostać wezwany trzy dni wcześniej. – W tym stanie rzeczy z winy zamawiającego zmuszeni jesteśmy zaprzestać świadczenia usług przewozowych z dniem jutrzejszym, to jest z dniem 18 lipca – czytamy.

Warbus zarzuca także Zarządowi Transportu Miejskiego, którego przedstawicielem jest Grzegorz Malec, że bezprawne działania ZTM doprowadziły Warbus do utraty płynności finansowej, co w konsekwencji doprowadziło do zaprzestania usług także w Elblągu i Obornikach” – informuje Kurier Lubelski.

Pozostaje zadać pytanie – czy Miasto nadal powinno zlecać usługi przewozowe prywatnym przewoźnikom autobusowym czy jednak powrócić do funkcjonowania własnego taboru autobusowego.

2 komentarze

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register