Krzysztof Wilczewski: Jakie są podstawowe zasady nabywania kompetencji

Tak jak nie ma jednej jedynej i właściwej drogi rozwoju osobistego, tak istnieje wiele uniwersalnych zasad nabywania kompetencji. Każda osoba zarządzająca większym lub mniejszym zespołem powinna inwestować w swój rozwój osobisty.

„W wyniku własnych doświadczeń oraz rozmów z osobami, które podążają drogą rozwoju chciałbym garść takich zasad Wam przedstawić” – zapraszamy na wywiad z trenerem personalnym, coachem, rekruterem, właścicielem elbląskiego  oddziału firmy Personia – Krzysztofem Wilczewskim.

Czy trafnym będzie stwierdzenie, że współpraca z Pana firmą w dużej mierze polega odkrywaniu swoich mocnych i słabych stron.

Dzień dobry, mogę się z tym zgodzić, choć oczywiście punktem wyjścia i od tego zawsze zaczynam pracę z klientem, jest dokonanie autoanalizy w tym zakresie. Możemy do tego wykorzystać właśnie np. analizę SWOT. Wyniki dadzą nam odpowiedź czy we wstępnej fazie skupiamy się na słabszych kompetencjach czy wręcz przeciwnie będziemy wskazywali na konieczność rozwoju tego, w czym jesteśmy dobrzy, bo może to mieć wpływ na obszary, które chcemy poprawić, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Ja preferuję zasadę złotego środka – warto rozwijać te kompetencje, które są nam aktualnie potrzebne, gdyż można je hartować w codziennej pracy.

Czy Pan jako specjalista w zakresie doradztwa ma w swoim modelu pracy pewne metody, którymi Pan uczy, tak aby Pana klienci wyciągnęli ze współpracy z Panem jak najwięcej?

Zawsze powtarzam, że najważniejsze w naszej branży jest wnikliwe obserwowanie, słuchanie i zapamiętywanie. Podczas każdej konsultacji, warsztatów zawsze mówię, że aby stać się jeszcze lepszym: szefem firmy, dyrektorem, managerem należy obserwować innych, którzy są specjalistami w danej dziedzinie. A jeszcze lepiej znaleźć sobie mentora. Korzystam z narzędzia jakie sam stosowałem we własnej pracy zawodowej jako menadżer i szef zespołu trenerskiego oraz dziś kiedy prowadzę własny biznes.

Mówi Pan o tym, aby Pana klienci nie powielali czyichś błędów w zakresie zarządzania?

Przecież nie warto wyważać otwartych drzwi. Jeśli jest ktoś, kto podąża drogą, która nam odpowiada – warto spróbować powielać dobre nawyki, warto czerpać pełnymi garściami. Moim zadaniem jest w skondensowanej i przystępnej formie, wyposażyć w narzędzia, jak trzeba poprowadzić za rękę oraz  pokazać, że warto podpatrywać innych, aby stać się jeszcze lepszym.

Wnioskuję, że nabywanie umiejętności zarządczych, menadżerskich, sprzedażowych odbywa się sprawniej i bardziej efektywnie, kiedy pracuje Pan w grupie osób.

Tu nie ma reguły. Efekt synergii w grupie to swoistego rodzaju dopalacz, który daje satysfakcję oraz motywację do dalszego działania. Stworzenie grupy jest także o tyle istotne, iż kompetencje miękkie wiążą się przede wszystkim z drugim człowiekiem – a zatem warto ćwiczyć je w bezpiecznym środowisku.

Co nie zmienia faktu, że praca jeden na jeden z klientem daje możliwość osiągnięcia niebywałych efektów w relatywnie krótkim czasie. W takim układzie poświęcam 100% mojej uwagi jednej osobie. Moja atencja jest skupiona tylko i wyłącznie na tym czego potrzebuje osoba z którą pracuję i to przekłada się na sukces.

A czy jest jakaś droga na skróty. Można, mówiąc kolokwialnie, stawać się lepszym bez inwestowania w siebie.

Wydaje mi się, że kto się nie rozwija ten się cofa. Kluczem do sukcesu jest to, aby pracować nad sobą, nad swoimi słabościami i brak popadania w rutynę, że już coś znam i wiem. Kompetencje można doskonalić zawsze i nie ma granic.

Warto korzystać z usług firm doradczych – takich jak Personia, brać udział w szkoleniach i warsztatach, stale rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Przecież każde zagadnienie przedstawione przez kogoś innego może wyglądać zupełnie inaczej i być dla nas bardzo rozwijające. Dróg na skróty niestety nie ma. Można przyśpieszyć efekt pracując ze specjalistą, co serdecznie polecam i sam mimo, iż świadcze takie usługi sam, korzystam by być coraz lepszym i później przekazywać to osobom, które mi zaufały.

Dziękujemy za rozmowę.

Również dziękuję i zapraszam do kontaktu. Wystarczy wysłać maila, zadzwonić, polecam także kontakt przez facebooka.

 

Krzysztof Wilczewski
Personia o. Elbląg/Olsztyn, tel. 577 111 026
email: krzysztof.wilczewski@personia.pl
www.elblag.personia.pl
https://www.facebook.com/PersoniaElblag/

 

Publikacja w ramach świadczenia usług specjalistycznych związanych z promocją na rzecz przedsiębiorstw inkubowanych  – projekt „Startup House III – Inkubacja przedsiębiorstw w Elblągu”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register