Księga wieczysta nieruchomości – do czego służy?
Księga wieczysta to dokument opisujący stan prawny danej nieruchomości. W jakich sytuacjach warto zapoznać się z jej treścią? Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta, to jak wspomniano we wstępie, dokument opisujący stan prawny danej nieruchomości. Warto zatem podkreślić, że zgodnie z polskim prawem zapisy znajdujące się w księgach wieczystych uznawane są za wiążące, a dostęp do treści ksiąg jest jawny. Same księgi zakładane są obecnie i prowadzone w formie elektronicznej, co pozwala przeglądać je online.
Kiedy i dlaczego warto zweryfikować treść księgi wieczystej nieruchomości?
Mając świadomość tego, że zapisy znajdujące się w księdze wieczystej nieruchomości uznawane są za wiążące warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których ich zweryfikowanie może być szczególnie istotne. Przykładem może być nie tylko zakup działki, czy mieszkania na rynku wtórnym, ale również udział w postępowaniu spadkowym, którego dana nieruchomość jest przedmiotem. Przeglądając zapisy księgi wieczystej można bowiem zweryfikować stan prawny danej nieruchomości (np. służebność lokalu), a co za tym idzie uniknąć wielu problemów.
Jaki informacje znajdują się w księgach wieczystych?
Księga wieczysta to dokument, który jest sporządzany według określonych zasad. W efekcie składa się z 4 działów oraz tzw. okładki, a poszczególne części określają inne informacje. Wygląda to następująco:
– Okładka – określa m.in. nr księgi, jej typ, czy dane o założeniu;
– Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” – przedstawia m.in. położenie nieruchomości, czy przeznaczenie lokalu;
– Dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością” – w przypadku lokali znajdują się tutaj informacje dotyczące wielkości udziału w nieruchomości wspólnej;
– Dział II “Własność” – określa właściciela nieruchomości;
– Dział III “Prawa, roszczenia i ograniczenia” – przedstawia informacje w zakresie praw i roszczeń do nieruchomości, np. wspomnianej wcześniej dożywotniej służebności mieszkania;
– Dział IV “Hipoteka” – zawiera informacje o hipotece ustanowionej na nieruchomości.
W tym miejscu należy wspomnieć również, że w każdym z działów księgi wieczystej może znajdować się również wzmianka informująca o tym, że do Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej. W efekcie jej treść niebawem może ulec zmianie. Inne ważne porady dotyczące spraw związanych z księgami wieczystymi można znaleźć na stronie: Ksiegawieczysta.net.
W jaki sposób uzyskać dostęp do treści księgi wieczystej?
Jak już wspomniano dostęp do ksiąg wieczystych w Polsce jest jawny, a co za tym idzie zapisy może przeglądać każdy. Konieczne w tym przypadku jest jednak posiadanie numeru księgi wieczystej, który można samodzielnie ustalić w Internecie. Wystarczy bowiem posiadać numer danej działki oraz uiścić niewielką opłatę. W tym miejscu warto również podkreślić, że nieznajomość numeru działki nie stanowi większego problemu, ponieważ informację tę również można uzyskać w Internecie. Wystarczy bowiem skorzystać z interaktywnej mapy dostępnej na Geoportal360.pl.
Podsumowując należy stwierdzić, że księga wieczysta to dokument służący do przedstawiania informacji o danej nieruchomości. W efekcie korzystać z niego może zarówno jej właściciel, jak i osoby zainteresowane jej kupnem, czy potencjalni spadkobiercy.
0 komentarzy