Ład przestrzenny — dlaczego jest tak ważny?
Ład przestrzenny wpływa na odbiór estetyki danego miejsca. Harmonijna i spójna przestrzeń powinna być zarazem funkcjonalna oraz zaspakajać potrzeby mieszkańców. Jak zdefiniować ład przestrzenny i dlaczego planowanie przestrzeni jest takie ważne?
Ład przestrzenny to pojęcie z pogranicza architektury oraz aksjologii. Oznacza harmonijnie ukształtowaną całość, która możemy odnieść zarówno do miasta, jak i mniejszych wycinków terenu lub otoczenia budynków. Ład przestrzenny charakteryzuje się nie tylko wysoką estetyką, ale także uwzględnia potrzeby mieszkańców danego obszaru. Dotyczy to sfery społecznej, gospodarczej, kulturowej oraz środowiskowej. Jak idea ładu społecznego realizowana jest współcześnie i dlaczego jest tak ważna?
Plan zagospodarowania przestrzeni
Podstawowym narzędziem pozwalającym samorządom na wprowadzanie ładu przestrzennego jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu. Dokument stanowi o charakterze danej dzielnicy oraz wyznacza kierunek kształtowania przestrzeni na kolejne lata. Jest to rodzaj aktu prawnego, który wydawany jest przez gminę.
Plan precyzuje przeznaczenie danego terenu, rodzaj zabudowy oraz rozmieszczenie budynków typu publicznego. Celem dokumentu jest stworzenie spójnej i harmonijnej przestrzeni, która równocześnie będzie odpowiadała codziennym potrzebom mieszkańców. Plan zagospodarowania przestrzeni to także skuteczne narzędzie, które chroni przyrodę oraz krajobraz naturalny danej miejscowości.
Warunki Zabudowy
Nie wszystkie gminy lub ich obszary posiadają sprecyzowany plan zagospodarowania przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że ich przestrzeń można kształtować w chaotyczny i nieprzemyślany sposób. Z pomocą dla nowych inwestycji przychodzą Warunki Zabudowy, czyli tak zwana WuZetka. Co to jest i na czym polega jej rola w kształtowaniu ładu przestrzennego?
Warunki zabudowy stanowią podstawę do wydania zgody na budowę nowego budynku. Dokument uwzględnia specyfikę architektury oraz przeznaczenia budynków, znajdujących się w najbliższej okolicy i a tej podstawie precyzuje, jakie wymagania powinien spełniać nowy budynek w zakresie funkcji, wysokości, geometrii dachu itd. Celem jest stworzenie spójnego krajobrazu, który będzie wpływał na poczucie ładu przestrzennego w danej okolicy.
Dlaczego ład przestrzenny jest ważny?
Ład przestrzenny to sprzymierzeniec planowania oraz zrównoważonego rozwoju miejscowości. Obrany kierunek estetyczny pozwala na stworzenie określonego i spójnego charakteru danego miasta lub jego części. Jest to także sposób na ujednolicenie stylistyczne zabudowy, która pochodzi z okresu przed wdrożeniem planowania.
Ład przestrzenny zapobiega także dewastacji naturalnego krajobrazu oraz chroni miejscowe dziedzictwo kulturowe – doskonale zdają sobie z tego sprawę deweloperzy w Elblągu https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/s/elblag/ . Jego celem jest także ochrona środowiska. Planowanie z uwzględnieniem ładu przestrzennego zakłada także, jak największą optymalizację transportu oraz zwiększenie wydajności ekonomicznej poprzez przemyślne umiejscowienie instytucji publicznych i punktów handlowo-usługowych. Działania nie tylko podnoszą estetykę danego miejsca, ale także wpływają na komfort i poczucie zadowolenia mieszkańców.
Artykuł zrealizowany we współpracy z VIT-S -twórcą oprogramowania do automatyzacji BHP
0 komentarzy