Leczenie kanałowe, na czym polega?

Leczenie kanałowe zwane także leczeniem endodontycznym to zabieg z zakresu endodoncji, czyli stomatologii zachowawczej. W artykule wyjaśnimy, jakie są wskazania do jego wykonania i jak przebiega. Podpowiemy także, czy jest bolesny dla pacjenta.

Leczenie kanałowe to skuteczny sposób na uratowanie (rozumiane jako uniknięcie ekstrakcji) zębów z nieodwracalnie uszkodzoną miazgą zębową. Wśród najczęstszych powodów infekcji miazgi zębowej wymienia się:

  • nieleczoną próchnica;
  • wielokrotne leczenia zęba powodujące jego osłabienie;
  • urazy mechaniczne powodujące złamanie korony zęba i odsłonięcie miazgi.

    Charakterystycznym elementem zapalenia miazgi zębowej jest pulsujący silny ból spowodowany uciskaniem tkanki na ściany komory zębowej. Taki objaw powinien być ewidentnym impulsem do odwiedzenia stomatologa i — w wielu przypadkach — do zastosowania leczenia kanałowego.

    Jak przebiega leczenie kanałowe?

    Aby zachować maksymalny poziom precyzji i zapewnić pacjentom najlepsze (i trwałe) rezultaty nowoczesne kliniki stomatologiczne wykonują obecnie leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

    Jak krok po kroku wygląda taki zabieg?
  • Pierwszym krokiem w procesie kanałowego leczenia zęba powinna być konsultacji ze stomatologiem. Jej celem jest ocena stanu zęba i co za tym idzie — potwierdzenie zasadności zastosowania takiej techniki. W wielu przypadkach niezbędne będzie także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli określić długość oraz kształt kanałów.
  • Podczas samego zabiegu stomatolog rozwierci ząb, otworzy wejścia do kanałów zębowych oraz dokładnie je oczyści, usuwając miazgę. Użyje do tego celu mikroskopu, endometru oraz specjalnych narzędzi niklowo-tytanowych.
  • Następnie opracuje oczyszczone już kanały przy pomocy pilników endontycznych oraz — wykorzystując płyny do irygacji kanałów — dodatkowo oczyści je z resztę zębiny i bakterii.
  • Oczyszczony i opracowany kanał będzie mógł wypełnić przeznaczonymi do tego celu materiałami, zazwyczaj światłoutwardzalnymi. Taki proces pozwala zabezpieczyć korzeń przed działaniem bakterii i powstaniem stanu zapalnego.


Efekty leczenia kanałowego
Kanałowe leczenia pozwala całkowicie zachować zewnętrzną część zęba, a wprowadzone do wnętrza wypełnienia skutecznie cofają zmiany chorobowe przyzębia. Wyleczony ząb wygląda dokładnie tak samo, jak pozostałe, zachowuje także wszystkie funkcje zdrowego zęba. Prawidłowo wykonany zabieg nie skutkuje także żadnymi dolegliwościami.

Leczenie kanałowe zęba — boli czy nie?
Wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego. Głównie z powodu strachu przed bólem i dyskomfortem. Musisz wiedzieć jednak, że taki zabieg zawsze odbywa się w znieczuleniu. Jest więc całkowicie bezbolesny.

Źródło: https://markiewiczclinic.com/leczenie-kanalowe/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register