Likwidacji oddziałów nie będzie. To optymalizacja usług medycznych

Przede wszystkim dobro pacjenta oraz zapewnienie diagnostyki i opieki na najwyższym poziomie. To główne cele planowanej konsolidacji usług medycznych w naszym mieście. Polegać ma ona na przeniesieniu oddziału położniczo – ginekologicznego do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Do Szpitala Miejskiego natomiast ma być przeniesiony oddział pediatryczny. 

O planowanych działaniach mówili: wiceprezydent Michał Missan oraz Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Jak podkreślali nie ma mowy o likwidacji, czy ograniczaniu dostępności. Wręcz przeciwnie – to działania propacjenckie, zgodne z rekomendacjami i kierunkami rządowymi.

 –  Jest to kolejny krok w tworzeniu nowoczesnego, uporządkowanego rynku usług medycznych w naszym mieście. Pierwszym krokiem było połączenie 1 grudnia 2016 roku dwóch szpitali miejskich –  przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego. Też było wokół tego tematu sporo kontrowersji i przeciwników, którzy straszyli pracowników i mieszkańców. Po prawie czterech latach możemy powiedzieć, że był to bardzo dobry pomysł. Szpital bardzo dobrze funkcjonuje, a wynik finansowy nie budzi zastrzeżeń. Dziś, kiedy przystępujemy do kolejnego etapu mam wrażenie, że ktoś znowu próbuje stworzyć sztuczne zagrożenie, dlatego chciałbym zapewnić, że nie dopuścimy do sytuacji, aby ktokolwiek z pacjentów  był niezaopiekowany, pozbawiony diagnostyki i musiał wyjeżdżać do innych szpitali, chyba, że wymaga leczenia na poziomie klinicznym – podkreślał wiceprezydent Miachał Missan.

Missan zaznaczył, że planowane zmiany nie dotyczą likwidacji oddziałów i ograniczenia dostępności do poszczególnych usług medycznych, a wręcz przeciwnie. To optymalne wykorzystanie zasobów kadrowych i sprzętowych w trosce o dobro pacjenta.

– Jest to rozwój i konsolidacja usług. Wpisuje się to w plany rządowe i inicjatywę Prezydenta RP pn. ustawa o Funduszu Medycznym, która właśnie na takie działania przewiduje środki finansowe. Mówi się w tej ustawie o koncentracji rozmieszczenia poszczególnych usług, koncentracji infrastruktury i kadr oraz wsparciu procesów konsolidacyjnych. Z moich informacji wynika, że ustawa ta jutro będzie głosowana w sejmie. Jeśli zostanie zaakceptowana to będziemy już krok do przodu i będziemy przygotowani do pozyskania środków z tego funduszu – zaznaczył wiceprezydent.

Szpital Miejski od momentu połączenia osiąga dodatni wynik finansowy, nie ma żadnych zobowiązań wymagalnych, wszystkie oddziały mają akredytację. Placówka rozwija się, czego dowodem są pozyskane środki unijne na budowę nowego bloku operacyjnego i modernizację oddziałów. Projekt opiewa na kwotę ponad 42 mln zł. Aktualnie na końcowym etapie jest procedura przetargowa na wykonawcę inwestycji.

 – W związku z tym Rada Społeczna szpitala dała nam zielone światło do dalszych działań optymalizacyjnych, których efektem będzie dalszy rozwój placówki dla mieszkańców Elbląga. Wpisuje się to doskonale w rekomendacje NFZ, Ministerstwa Zdrowia, czy tzw. mapy potrzeb zdrowotnych. Wiem, że te kwestie mogą budzić niepokój pacjentów, czy niektórych pracowników. Chciałbym jednak wszystkich bardzo mocno zapewnić, że są to działania propacjenckie.  Panie, które korzystały do tej pory z naszych usług, w wyniku tych działań nie będą musiały korzystać z usług poza Elblągiem. Wszystkie będą zaopiekowane w Elblągu i to na najwyższym poziomie. W najbliższych dniach w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zostanie otwarty najnowocześniejszy w regionie trakt porodowy. Na pewno dla nikogo miejsc nie zabraknie. W szpitalu wojewódzkim jest również świetnie działający oddział neonatologiczny, który zapewnia kompleksową opiekę noworodkom. Myślę, że to również wpłynie na poprawę usług ginekologiczno – położniczych na terenie Elbląga – podkreślał Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Należy też zaznaczyć, że w wyniku zmian żaden z pracowników nie straci pracy.

 – Wszyscy nasi pracownicy, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę, na podstawie artykułu 23’ zostaną zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Nie będzie więc problemu, jeśli pacjentka nadal będzie chciała korzystać z usług dotychczasowej położnej – zaznaczył dyrektor.

Zarówno wiceprezydent, jak i dyrektor uspokajają również rodziców i zapewniają, że w wyniku zmian najmłodsi pacjenci będą mieli zapewnioną  kompleksową opiekę. W Szpitalu Miejskim, w obiektach przy ul. Komeńskiego po modernizacji powstanie nowoczesny oddział pediatryczny – zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych. Będzie to z pewnością gwarantowało również lepszą współpracę z oddziałem chirurgii dziecięcej, który zostanie przeniesiony z ul. Żeromskiego do budynku przy ul. Komeńskiego.

–  Planujemy, aby do czasu, kiedy przygotujemy bardzo dobre warunki lokalowe i diagnostyczne przy ul. Komeńskiego oddział pediatryczny pod naszą już banderą funkcjonował w dotychczasowym miejscu. Warunki na nowym oddziale były konsultowane z pediatrami szpitala wojewódzkiego, konsultowali oni i zaakceptowali projekt budowlany. Na pewno więc pacjenci i pracownicy nie stracą na tych działaniach – zaznaczył dyrektor Mirosław Gorbaczewski.

Konsolidacja usług planowana jest od 1 stycznia 2021 roku. Aktualnie w placówkach trwają prace formalno – prawne, na mocy których będzie możliwe podpisanie porozumienia między szpitalami oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register