Lokomotywy Intercity w barwach narodowych

Kolejowy przewoźnik włącza się do obchodów stulecia polskiej niepodległości – poinformowali w środę przedstawiciele przewoźnika. Oklejone okolicznościowo lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą.

Jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, kolejarze jako jedni z pierwszych przywrócili transport i zapewnili jego funkcjonowanie w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Dodał, że PKP Intercity jest „naszym ambasadorem poza granicami kraju”:

Pociągi Intercity nie tylko odwiedzają główne aglomeracje Rzeczypospolitej, ale także są obecne między innymi w Berlinie.

Dyrektor biura programu „Niepodległa” Jan Kowalski przypomniał, że celem wieloletniego programu „Niepodległa” jest wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków.

– Sto lat temu wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków m.in. polegało na tym, że z trzech kolei zaborczych trzeba było stworzyć jedną – powiedział.

Każda z 20 lokomotyw PKP Intercity, która zyska nowy wygląd, będzie oklejona okolicznościową biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. W narodowych barwach pojawi się sześć maszyn EU44, czyli popularnych Husarzy oraz 14 pojazdów typu EP09.

Dodatkowo 60 EZT, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych Pendolino, Flirt3 oraz Pesa Dart jeździ z naklejką programu „Niepodległa”. Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego.

Oklejone lokomotywy oraz EZT będzie można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku.

Źródło: PAP

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register