Majowe wydarzenia na rzece Elbląg

W sposób podniosły i radośnie, pod pomnikami i na skwerze katedralnym, na wodzie i na Bulwarze Zygmunta Augusta, tak uczciliśmy wczoraj Święto Konstytucji 3 maja.

GALERIA ZDJĘĆ: Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Uroczystości rozpoczęły się w elbląskiej Katedrze pw. św. Mikołaja. Uroczystej Mszy za Ojczyznę przewodniczył biskup Jacek Jezierski, w swojej homilii mówił o Majowej Konstytucji m.in. – Powstał nowoczesny jak na tamte czasy dokument, podstawowe prawo dla naszego Narodu, dla Ojczyzny naszych przodków. Konstytucja próbowała dać impuls do umocnienia naszego kraju, do umocnienia armii, postanawiała wprowadzenie nowoczesnej edukacji, tworzenie nowych szkół. Pisarze, publicyści tamtego okresu związani z Hugonem Kołłątajem i jego Kuźnicą zaczęli dostrzegać bardzo wyraźnie, że Naród to nie tylko szlachta, ale to również mieszkańcy miast i chłopi, którym z mocy prawa należy się ochrona.

– Dzisiaj nasz kraj i nasze społeczeństwo stoi przed nowymi problemami  i niebezpieczeństwami. Nie żyjemy w próżni historycznej i politycznej, historia winna być dla nas wszystkich nauczycielką, powinna stawać się nauczycielką współczesności. Kiedy w pobliżu naszych granic toczy się wojna, gdy ma miejsce zbrojna agresja Rosji na Ukrainę, która może dotknąć także Polskę musimy być bardzo odpowiedzialni – podkreślił biskup Jezierski. 

Po mszy Michał Missan wiceprezydent Elbląga i przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II oraz pod pomnikiem Ojców Niepodległości. Chwilę później rozpoczęły się uroczystości na skwerze katedralnym. Do zebranych w imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego zwrócił się wiceprezydent Michał Missan:

– Świętujemy dziś kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wyjątkowe wydarzenie w naszej bogatej, ponad 1050-letniej, historii. Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy. Jest to dla nas dowód na to, że w chwilach próby Polacy mogą się porozumieć, umiejętnie rozgrywać sprawy polityczne, a przede wszystkim dostrzegać wspólne dobro i ująć najważniejsze dla obywateli sprawy w ramy prawne. W zmieniającej się dziś szybko rzeczywistości powinniśmy czerpać z patriotycznej tradycji, wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom, a w chwilach najwyższej próby stawać wspólnie w obronie  Rzeczpospolitej. To nasza powinność wobec minionych pokoleń, które walczyły o niepodległość.

Drodzy mieszkańcy! Lokalnie Święto Konstytucji obchodzimy dziś także na wodzie. Przywołujemy w ten sposób morskie tradycje Elbląga, dumnego i ważnego miasta Pierwszej Rzeczypospolitej. Dlatego dziś pozdrawiamy także wszystkich wodniaków, którzy rozpoczynają swój sezon i biorą udział w Paradzie Wodnej. Z okazji Narodowego Święta Konstytucji życzę wszystkim elblążanom radosnego świętowania oraz powodzenia w życiu osobistym i zawodowym. Niech żyje Elbląg, niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita!

Po oficjalnych przemówieniach odbył się na skwerze katedralnym pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg, a chwilę później mieszkańcy przenieśli się na  Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie na rzece Elbląg można było obejrzeć Paradę Wodną zorganizowaną wspólnie przez MOSiR i Grupę Wodną.

Dużo działo się też na samym Bulwarze. Najmniejsi elblążanie chętnie korzystali ze Strefy Gier i Zabaw przygotowanej przez elbląski MOSiR, dorośli chętnie ustawiali się natomiast w kolejne do degustacji specjalnie przygotowanej na tę okazję zupy rybnej z nowej kuchni mobilnej Zespołu Szkół Gospodarczych.

Chętnie odwiedzane były również stoiska Elbląskiego Parku Technologicznego i Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Ratownictwa Wodnego. Fani motoryzacji gromadzili się natomiast na wystawie pojazdów terenowych, które w czerwcu br. wezmą udział w zawodach Rainforest Challenge w Elblągu. I jeszcze wracamy nad wodę, ponieważ po zakończonej paradzie wodnej odbył się pomiędzy mostami trening pokazowy z wykorzystaniem zdalnie sterowanych modeli łodzi przeprowadzony przez Uczniowski Klub Sportowy HORYZONT Elbląg.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register