Majówka w Elblągu. Co będzie się działo?

Przed nami długi weekend majowy. Po czasie pandemii, w którym możliwości spotkania były mocno ograniczone, zapraszamy do wspólnego świętowania. Główne uroczystości odbędą się 3 maja – w Święto Konstytucji, ale we wcześniejsze dni również nie zabraknie atrakcji na Starym Mieście.

Najpierw foodtrucki
Od 29 kwietnia do 1 maja na bulwarze nad rzeką Elbląg odbędzie się festiwal Foodtrucków, podczas którego skosztować będzie można potrawy z różnych stron świata.

Bezpieczny festyn
1 maja na placu przy Katedrze, w godzinach od 10.00 do 17.00 Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń Compensa przy współudziale samorządu lokalnego organizują event pn. „Strefa Bezpieczeństwa”. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej kampanii pod nazwą „Bezpieczna Autostrada”, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach lokalnych, autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. W programie eventu planowane są m.in. pokazy pierwszej pomocy i użycia AED, strefa BRD, w tym symulator dachowania i symulator zderzeń, możliwość sprawdzenia refleksu, skaner wzroku (testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów, odporność na olśnienie). Będzie także możliwość skorzystania z podstawowych badań: pomiaru ciśnienia, tętna, saturacji, poziomu cukru, czy sprawdzenia reakcji osób po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych (alko i narkogogle). Dla najmłodszych przygotowana będzie także strefa edukacyjno-zabawowa z zakresu BRD i pierwszej pomocy dla dzieci.

Podczas plenerowego eventu nastąpi także przekazanie i uruchomienie urządzenia AED (Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora). Urządzenie to umieszczone zostanie na budynku Ratusza Staromiejskiego w Elblągu przy ul. Stary Rynek 25, a więc w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów przez całą dobę (łącznie na terenie miasta – w miejscach publicznych mamy już 53 urządzenia ratujące życie).

2 maja
W Święto Flagi tradycyjnie już na Bramie Targowej zawiśnie biało-czerwona flaga.

3 maja z atrakcjami na wodzie
Barwy narodowe będą nam towarzyszyć również dzień później – w Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą św. w katedrze pw. św. Mikołaja, która odprawiona zostanie w intencji Ojczyzny. Po niej odbędą się uroczystości nad rzeką, na Bulwarze Zygmunta Augusta. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe oraz parada na wodzie jednostek pływających. Paradę organizuje miasto wspólnie z Grupą Wodną. Program wydarzenia prezentowali Marcin Trudnowski i Wojciech Minkiewicz z Grupy Wodnej, szczegóły w linku:

Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania. Rok 2022 ustanowiony został przez Radę Miejską Rokiem tradycji morskich Elbląga w celu podkreślenia związków naszego miasta z morzem. Zaplanowana parada, którą organizujemy wspólnie z Grupą Wodną będzie doskonałą inauguracją obchodów tego roku oraz uczczeniem jednego z najważniejszych świąt w naszym kraju. Zachęcam także mieszkańców do uczczenia tych ważnych, patriotycznych wydarzeń poprzez wywieszenie flag we własnych domach – zachęcał podczas konferencji dotyczącej majówki Witold Wróblewski prezydent Elbląga

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register