Mamy wiele zaniedbanych grobów. Czy zmienią to mieszkańcy?

Gdzie władza nie chce albo nie może, zaczynają działać elblążanie. Niedawno informowaliśmy o odnowieniu grobu powstańca warszawskiego przez kibiców Olimpii Elbląg. Teraz radny Robert Turlej proponuje organizację cyklicznych zbiórek na rzecz renowacji grobów na elbląskich cmentarzach.

Miasto się nie interesuje, interweniują kibice

Władze miasta nie posiadają najwyraźniej ewidencji takich miejsc pochówku, skoro renowację grobu żołnierza Szarych Szeregów musieli wykonać…kibice Olimpii Elbląg. Dokonali zbiórki pieniędzy i wykonali prace remontowe.

„Jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy! Renowacja grobu Włodzimierza Skolimowskiego ps.”Saturn” stała się faktem. Zacznijmy od początku. Podczas meczu z Gwardią Koszalin w zeszłym sezonie przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na renowację grobu harcerza Szarych Szeregów walczącego w Powstaniu Warszawskim, Włodzimierza Skolimowskiego. Grób znajdował się w opłakanym stanie, rozpadające się fundamenty groziły zawaleniem całego grobu, a my kibice Olimpii nie mogliśmy pozwolić by miejsce spoczynku bohatera walk o wolność naszej Ojczyzny tak wyglądało.

Trzeba przyznać, że z przyczyn od nas niezależnych działanie przeciągnęło się trochę w czasie, jednak faktem niezaprzeczalnym jest to, że nie my kibice powinniśmy to robić – Gdzie instytucje państwowe? Gdzie Urząd Miasta? Każdy z was niech sobie odpowie na to pytanie.

Jako kibice organizujemy się i wspólnymi siłami remontujemy grób „Saturna”. Z tego miejsca chcemy podziękować wszystkim tym, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy na renowację. Zachęcamy również wszystkich do odwiedzania grobu przy okazji wizyty u swoich bliskich na cmentarzu. Zapalmy znicz bohaterowi, który umarł na skutek ran poniesionych w Powstaniu mając zaledwie 15 lat…” – czytamy w serwisie e-olimpia.com.

Radny proponuje kwestę

Teraz radny Robert Turlej proponuje, aby od przyszłego roku prowadzić zbiórki na potrzebę renowacji zaniedbanych elbląskich grobów.

– Co myślicie o przeprowadzeniu w dniu 1 Listopada kwesty na rzecz odnowy zaniedbanych nagrobków? W tym roku jest to raczej już niewykonalne ale jest to pomysł na przyszłość. W naszym mieście są zapomniane nagrobki zwłaszcza tych osób, które nie mają już tu bliskich. Czy taka akcja ma sens? Czy jest szansa na jej powodzenie? Co o tym myślicie? Dla przypomnienia, kilka miesięcy temu kibice Olimpii zebrali pieniądze i odrestaurowali grób powstańca warszawskiego, Włodzimierza Skolimowskiego, ps. „Saturn” – pisze na swoim koncie na facebooku radny Robert Turlej.

Miasto nie patronuje grobom zasłużonych elblążan

Radna Maria Kosecka natomiast przypomina swoje wystąpienie z września, w którym zwróciła uwagę na konieczność objęcia szczególną opieką mogiły zasłużonych dla naszego miasta.

– Nie ukrywam, że inspiracją była akcja grupy elbląskich kibiców, którzy uporządkowali jeden z grobów na elbląskim cmentarzu. W odpowiedzi uzyskałam informację, że miasto nie objęło patronatem nagrobków zasłużonych elblążan i że nie zabezpieczono środków finansowych na ten cel, natomiast przeprowadzony został przegląd tych grobów w wyniku którego stwierdzono, że „…nie występują zaniedbania związane z opieką nad grobami ani zaległości we wnoszeniu opłat.” – informuje Maria Kosecka. –  Jednocześnie służby prezydenta dokonały, sobie tylko znanym kluczem, inwentaryzacji elbląskich nekropolii ustalając liczbę pochowanych zasłużonych elblążan w liczbie 43?! W załączeniu postarano się również o dokumentację fotograficzną każdej mogiły. Tak więc, można by spokojnie przyjąć to wyjaśnienie, gdyby nie moje wcześniejsze interpelacje w których postulowałam wprowadzenie rozwiązań systemowych, precyzujących taki patronat nie tylko nad grobami, ale przede wszystkim nad żyjącymi, znamienitymi elblążanami. Przeprowadzanie akcyjnych, inspirowanych działań z góry skazane jest na naturalne „nomen omen” odejście w niepamięć.

Jeśli chodzi o propozycję radnego Roberta Turleja, Maria Kosecka wskazuje, że to bardzo dobra inicjatywa.

– Każde działanie na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego jest bardzo dobre. Taka kwesta, to właśnie element scalający lokalne społeczeństwo wobec miejscowych problemów, w tym wypadku troski o groby. Taką zbiórkę w latach poprzednich przeprowadzali członkowie grup rekonstrukcyjnych na groby żołnierzy niezłomnych. Uważam, że pomysł jest bardzo dobry, ważne żeby w akcję zaangażowały się osoby ze wszystkich środowisk, bez względu na wyznanie, barwy polityczne itp. Środowiska kulturalne, naukowe i gospodarcze – komentuje radna Maria Kosecka.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register