Marcin Kuchciński marszałkiem województwa, Robert Turlej członkiem zarządu

Na wznowionej po tygodniowej przerwie sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego poznaliśmy marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Pozostał nim Marcin Kuchciński, który pełni tę funkcję od listopada 2023 roku. Do zarządu województwa wszedł również elblążanin – Robert Turlej.

W tajnym głosowaniu radni zdecydowali, że Marcin Kuchciński pozostanie marszałkiem województwa na kadencję 2024-2029. Uzyskał 19 głosów, co daje wymaganą bezwzględną większość. Tym samym pokonał zgłoszoną przez klub PiS kandydatkę na marszałka, byłą senator – Małgorzatę Kopiczko (zdobyła 11 głosów). Marcin Kuchciński jest marszałkiem województwa od listopada 2023 roku.

Stawiam na zrównoważony rozwój naszego regionu, ponieważ zależy mi, by z owoców tego rozwoju mogli korzystać wszyscy ludzie tu mieszkający – mówi marszałek województwa. – Niezmienne pozostaje też moje otwarcie na dialog. Zamierzam kontynuować rozmowy ze wszystkimi kluczowymi dla przyszłości regionu środowiskami – w tym organizacjami społecznymi, przedsiębiorcami, światem akademickim oraz samorządowcami.

Marszałek zwrócił też uwagę, że myślą nadrzędną obecnej kadencji jest wyjście naprzeciw potrzebom mieszkanek i mieszkańców naszego regionu.

­­– Dlatego przed nami inwestycje w programy profilaktyczne i w placówki zdrowia, bo to niezmiernie ważne, by dostęp do lekarzy był jak najłatwiejszy i by nasi pacjenci nie musieli wyjeżdżać poza województwo w poszukiwaniu pomocy. Zadbanie o mieszkanki i mieszkańców to także dostęp do kultury oraz do nowoczesnej edukacji, która zapewni wiedzę i umiejętności niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie. To także walka z wykluczeniem komunikacyjnym, bo miejsce urodzenia nikogo nie powinno już na starcie skazywać na gorsze życie.

Wśród innych kluczowych zadań do zrealizowania wymienił także m.in. wspieranie powstawania nowych miejsc pracy, tworzenie przez samorząd sprzyjających warunków do prowadzenia biznesu, aktywną promocję oferty gospodarczej regionu, przyciąganie inwestorów zewnętrznych, a także inwestycje w sektorze turystyki oraz w szeroko rozumianą infrastrukturę i cyfryzację.

Tak zakreślone kierunki działań realizowane będą przede wszystkim w oparciu o fundusze europejskie – dodaje Marcin Kuchciński. – Jest moją ambicją, by jak najszybciej udostępnić te środki instytucjom, organizacjom i firmom z regionu. Chcę, by te europejskie pieniądze pracowały na rzecz regionalnej gospodarki. Podobnie jest w przypadku Krajowego Planu Odbudowy. Uczynię wszystko, by do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło jak najwięcej pieniędzy.

Do pięcioosobowego składu zarządu wszedł elblążanin Robert Turlej, który objął funkcję członka zarządu województwa. Uzyskał 20 głosów.

Robert Turlej (członek zarządu województwa).

Absolwent Politechniki Gdańskiej wydziału Elektronika Telekomunikacja Informatyka w zakresie informatyki w medycynie. Po skończeniu studiów przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkole policealnej. W 2008 roku rozpoczął pracę w Biurze Rektora ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu (obecnie Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu). Przez ostatnie lata zajmuje się zagadnieniami marketingu i promocji uczelni będąc pracownikiem Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą ANS w Elblągu.

Z samorządem związany od 2010 roku. Radny VI, VII i VIII kadencji Rady Miejskiej w Elblągu. Wieloletni przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, członek rady społecznej Szpitala Miejskiego w Elblągu, a także przedstawiciel Elbląga w Związku Miast Bałtyckich.

Organizator wielu projektów i akcji społecznych dla mieszkańców Elbląga. Propagator zrównoważonej mobilności miejskiej, rozwoju transportu publicznego i tworzenia bezpiecznych i przyjaznych przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Miłośnik nowych technologii, produktów regionalnych i turystyki rowerowej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register