Maseczki ochronne – dlaczego powinniśmy je nosić?

Temat obowiązku noszenia maseczek budzi wiele kontrowersji na całym świecie. Naukowcy powtarzają jednak zgodnie, że okrywanie ust i nosa w przestrzeniach publicznych to najskuteczniejszy sposób na walkę z epidemią koronawirusa. Niestety temat maseczek wciąż pozostaje niejasny dla wielu ludzi, co przekłada się na wątpliwości, co do skuteczności ich noszenia.

W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus?

Aby zrozumieć, w jaki sposób rozpowszechnia się epidemia, należy mieć świadomość, w jaki sposób wirus przechodzi z jednej osoby na kolejną. Otóż dochodzi do tego najczęściej poprzez usta i nos drogą kropelkową. I tu pojawia się argument ludzi przeciwstawiających się obowiązku noszenia masek – wirus jest zbyt mały, aby mógł być zatrzymany przez materiał.

To stwierdzenie niestety jest fundamentalnie błędne i wymaga dokładniejszego wyjaśnienia. Warto bowiem pamiętać, że wirusy potrzebują swoistego „środka transportu” do przemieszczania się pomiędzy ludźmi. Koronawirus znajduje się najczęściej w aerozolach wilgoci wydzielanych z płuc podczas kasłania, które powinny osiadać na jednej z warstw maski na twarz.

Jak dbać o swoją maskę?

Oczywiście, używając przez kilka dni tej samej maski doprowadzamy do tego, że wilgoć wsiąka coraz bardziej w maskę, co pozwala wirusowi swobodnie przejść do naszego układu oddechowego. Z tego powodu tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja maski i nie używanie jej dłużej niż 3 godzin.

Do dezynfekcji maski idealnie nada się z kolei preparat na bazie alkoholu o stężeniu min. 70% stopni. Warto jednak pamiętać, że maseczki ochronne powinny być prane ręcznie po każdym użyciu w temperaturze min. 90°C.

Czym powinna charakteryzować się bezpieczna maska?

Nie da się zaprzeczyć, że maski stały się już powszechnym elementem odzieży. Z tego powodu ludzie poszukują produktu, który najbardziej spełni ich oczekiwania nie tylko pod kątem bezpieczeństwa i wyglądu, lecz również swobody oddychania.

W SafeMask znajdą Państwo wyłącznie maseczki wykonane w oparciu o najwyższe standardy produkcji. W ofercie posiadamy wiele wariantów produktów – z regulacją nauszników, z zaworem, kieszonką na filtry, czy maski dla dzieci.

Warto pamiętać, że maseczki chroniące przed wirusami powinny być przede wszystkim wyprodukowane z materiałów o wysokiej gęstości. Przyjmuje się, że powinna mieć dwie warstwy i po założeniu nie pozostawiać wolnej przestrzeni na krawędziach.

Postawmy na zbiorową odpowiedzialność

Doskonale zdajemy sobie sprawę z uciążliwości obostrzeń związanych z panującą sytuacją na świecie. Poradzenie sobie z epidemią stanowi wyzwanie dla całej ludzkości i wymaga od nas zbiorowej odpowiedzialności. Noszenie masek działa bowiem najskuteczniej, gdy każdy przestrzega tego obowiązku. Ich funkcją jest bowiem przede wszystkim ochronna innych w momencie, kiedy to jesteśmy zarażeni.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register