Masz psa? Przeczytaj!

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, czyli  pora roku, w której przyroda budzi się do życia. Nasze zwierzęta również odczuwają te zmiany i oczekują możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Długie spacery z pupilami to doskonała okazja zarówno do poprawienia własnej kondycji, jak i sprawienia radości zwierzakom. Posiadanie psa wiąże się jednak również z obowiązkami jakie nakłada prawo na każdego właściciela czworonoga.

Pamiętajmy zatem, aby przestrzegać zapisów Uchwały Nr XLIX/1366/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Zgodnie z jej zapisami najważniejszym obowiązkiem, jaki spoczywa na właścicielu jest takie dopilnowanie zwierzęcia, aby było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i nie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa innych ludzi i zwierząt. Wychodząc na spacer z psem musimy być wyposażeni w smycz i w zależności od rasy psa, również kaganiec (smycz jest elementem obowiązkowym, kaganiec przeznaczony jest przede wszystkim dla ras agresywnych). Przepisy uchwały dopuszczają zwolnienie psa ze smyczy, jednak jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów, pod warunkiem zapewnienia przez opiekuna pełnej kontroli nad zachowaniem zwierzęcia.

Oczywistym jest również obowiązek niezwłocznego sprzątania zabrudzeń spowodowanych przez psy oraz umieszczanie torebek wraz z nieczystościami do specjalnie oznakowanych koszy lub miejskich koszy wyłożonych workiem z tworzywa sztucznego.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.

 

źródło: ursynow.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register