Mata grzewcza pod płytki – jaka jest jej trwałość?

Jak często trzeba wymieniać system elektrycznego ogrzewania podłogowego? Jak pod względem trwałości wypada mata grzewcza pod płytki na tle innych tego typu rozwiązań? Sprawdzamy.

Bezpieczeństwo podczas montażu

Ryzyko awarii zależy również od tego, jak zadbamy o matę na etapie montażu. To właściwie jedyny moment, gdy mata nie jest bezpiecznie ukryta pod warstwą kleju i płytek. Co może pójść nie tak?

  • Przecięcie maty podczas prac,
  • zalanie, gdy leży nieosłonięta,
  • zwarcie, jeśli nieuprawniona osoba podłącza ją niewprawnie do sieci (np. „na próbę”).

Z tych powodów zaleca się kłaść matę grzewczą pod płytki w ciągu jednego dnia, tzn. wykonywać wszystkie prace jednocześnie.

Później, gdy jest już ukryta pod podłogą, to użytkownik praktycznie nie może jej „zepsuć”. Wyjątek stanowić może chyba tylko sytuacja, gdy ktoś przewierci matę np. podczas montażu mebli, listw przyściennych itp.

Gwarancja na matę grzewczą

U różnych producentów różne są okresy gwarancji na produkty. Sprawdziliśmy niektóre maty grzewcze pod płytki z supermarketów i okazuje się, że są producenci, którzy udzielają zaledwie 2-5 lat gwarancji na swoje produkty. O to samo zapytaliśmy w firmie Samurio, która zajmuje się montażem i sprzedażą takich rozwiązań. Okazuje się, że użytkownik dostaje 10 lat gwarancji na matę, a dodatkowo 2 lata gwarancji na montaż. Tu dochodzimy do zasadniczego powodu, dla którego właściciel podłogówki może być niezadowolony ze swojej maty grzewczej pod płytki. Samodzielny montaż może zakończyć się dyskusyjnymi rozwiązaniami, jak np. nieodpowiednie odstępy pomiędzy matami lub zbyt gruba warstwa kleju do płytek i wylewki. W takim wypadku po uruchomieniu urządzenia użytkownik może mieć wrażenie, że mata np. „za słabo grzeje”. Aby tego uniknąć, lepiej trzymać się ściśle instrukcji zapewnionych przez konkretnego producenta (można je pobrać np. na stronie https://www.samurio.pl/oferta/elektryczne-maty-grzewcze-bvf), a najlepiej – skorzystać z fachowej pomocy podczas montażu.

Jak długo posłuży mata grzewcza pod płytki?

Załóżmy jednak, że wszystko zostało zamontowane prawidłowo. Ile lat przetrwa bez awarii mata grzewcza pod płytkami? Tak naprawdę trudno to oszacować, biorąc pod uwagę rozmaite zmienne, jak np. większe awarie w domu, podczas których podłoga mogłaby zostać zalana. Danych dostarczają nam badania i wnioski uniwersytetów czy rządowych agencji z całego świata. Przykładowo Szwedzki Urząd Elektryczny (Energimyndigheten) na swojej stronie podaje, że systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego wytrzymują co najmniej 20-25 lat od momentu montażu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register