Materac dla biegacza – dlaczego warto postawić na zaufane modele?

Jak powszechnie wiadomo, komfortowy sen ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Źle dobrany materac lub niekorzystne warunki w sypialni, jak hałasy zza okna lub światła latarni mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na stan naszego zdrowia. Jest to ważne dla każdego z nas, ale dla sportowców zdrowy, niczym niezakłócony sen ma szczególne znaczenie. Jaki materac sprawdzi się u biegaczy i dlaczego jego wybór jest tak istotny — o tym w dzisiejszym artykule.

Wpływ snu na regenerację

Niezależnie od dyscypliny sportowej, jaką uprawiamy: czy jest to bieganie, trening siłowy czy pływanie, należy pamiętać, że regeneracja jest równie ważna jak sam trening. Bez odpoczynku, który jest niezbędny, nie tylko nabawimy się bolesnych zakwasów, ale i możemy pogorszyć nasze wyniki i nie osiągnąć wymarzonych rezultatów. Dobrze dobrany materac wysokiej jakości to podstawa głębokiego snu. Jeśli traktujemy naszą aktywność poważnie i mamy w planach maratony biegowe lub przebieganie dłuższych dystansów, warto postawić na materace  firm, które specjalizują się od lat w produkcji materaców, jak m.in. Hilding. Materace szwedzkiego producenta są nie tylko certyfikowane, mają też 15-letnią gwarancję. 

W trakcie treningu podnosi się także poziom naszego kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Gdy odpoczywamy prawidłowo, jego poziom wraca do normy. Jeśli jednak z powodu np. niewygodnego materaca, nasze mięśnie są wciąż napięte i nie mogą się rozluźnić, utrzymujący się stale wysoki poziom kortyzolu może skutkować nieprawidłowym odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

Jaki materac sprawdzi się najlepiej u biegacza?

Osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materace piankowe, jak np. materac Boogie marki Hilding. Użyta w nim pianka wysokoelastyczna ma lekko chłodzące właściwości, które w połączeniu z idealnym dopasowaniem do naszego ciała sprawia, że możemy się w pełni odprężyć i zregenerować. Jeśli mimo wszystko preferujemy materace sprężynowe, idealnym modelem dla nas może okazać materac hybrydowy, który łączy w sobie zalety sprężyn typu Multipocket oraz miękkości pianki. Ciekawą propozycją jest model Hilding Electro z odpinanym materacem nawierzchniowym, który można zabrać ze sobą na wyjazd, jeśli bierzemy udział w imprezie biegowej w innym mieście. 

Osoby trenujące szczególnie intensywnie powinny rozważyć zakup materaca medycznego, zwłaszcza jeśli często dolegają nam różne kontuzje lub dolegliwości bólowe. Modele Rumba czy Salsa marki Hilding przeszły szereg rygorystycznych testów, potwierdzających ich właściwości i są klasyfikowane jako wyrób medyczny. Gdy naszemu partnerowi nie odpowiada taki wybór, zawsze możemy kupić dwa razy pojedynczy materac 80×200 o różnych twardościach, zamiast decydować się na wspólny materac podwójny. 

O co jeszcze warto zadbać w sypialni?

Oprócz materaca na komfort naszego snu wpływa także w znaczący sposób nasze otoczenie. Na sypialnię powinniśmy w miarę możliwości wybierać najbardziej wyciszone pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, czyli np. niesąsiadujące bezpośrednio z ruchliwą ulicą. Kolejnym ważnym punktem jest zakup rolet lub grubych zasłon, nieprzepuszczających żadnego światła. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie jest jasno praktycznie przez całą noc. Grube zasłony pomogą również w tłumieniu dźwięków z zewnątrz.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register