Meble do jadalni – aranżacja kuchni z jadalnią i salonem

Dla większości z nas połączenie salonu z jadalnią jest czymś naturalnym i oczywistym. Nieco trudniej robi się jednak, gdy w takim łączonym pomieszczeniu musi się również znaleźć miejsce dla aneksu kuchennego. Oto kilka wskazówek, dzięki którym aranżacja kuchni z jadalnią i salonem stanie się nieco łatwiejsza.

Aranżacja kuchni z jadalnią i salonem – podział na strefy

Pierwsza kwestia, nad którą powinniśmy zastanowić się, przystępując do planowania wystroju kuchni z jadalnią i salonem, to podział pomieszczenia na poszczególne strefy użytkowe. Dlaczego jest to tak istotne? W pomieszczeniach pełniących kilka funkcji jednocześnie, warto zaakcentować granice pomiędzy różnymi strefami, aby uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowości. Taki podział ułatwi nam również późniejsze wytyczenie ciągu komunikacyjnego, dzięki czemu nie tylko będziemy się po wnętrzu przemieszczać swobodniej, ale i łatwiej będzie nam uniknąć jego nadmiernego zagracenia.

W jaki sposób zaznaczyć granice pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem?

Jednym z najprostszych sposobów na zaakcentowanie różnych stref użytkowych w obrębie jednego pomieszczenia, jest zastosowanie różnych materiałów na podłodze. Ma to również spore znaczenie w sensie praktycznym. Kuchnia to miejsce służące przede wszystkim przygotowywaniu posiłków. Istnieje spore ryzyko, że przynajmniej od czasu do czasu coś wyleje nam się na podłogę lub upadnie (np. ciężki garnek). Warto tutaj zatem postawić na wytrzymałe materiały, jak płytki ceramiczne lub kamienne.

Jadalnia z salonem rządzi się nieco innymi prawami – tutaj przede wszystkim liczy się przytulność. A chyba nie trudno się domyślić, że łatwiej będzie nam osiągnąć taki efekt parkietem, deskami lub panelami? Zróżnicowane materiały podłóg nie są jednak jedyną opcją, na wytyczenie granic pomiędzy różnymi strefami. Podobny rezultat może również przynieść zróżnicowanie poziomów (np. aneks kuchenny na podwyższeniu) albo dużo łatwiejsze zastosowanie kilku dywanów (np. pod stołem i krzesłami w części jadalnianej i drugi w części salonowej, w obrębie sofy i stolika kawowego).

Wystrój jadalni z kuchnią i salonem – harmonia czy kontrasty?

To kolejny dylemat, z którym przyjdzie nam zmierzyć się w trakcie planowania aranżacji kuchni z jadalnią i salonem. I tutaj od razu mała rada – różne funkcje w jednym wnętrzu warto zaakcentować, niekoniecznie jednak przy użyciu mocno kontrastowych kolorów czy skrajnie różnych stylów wystroju. Wyobraźcie sobie tylko – nowoczesna kuchnia w wysokim połysku, a zaraz obok klasyczne meble do jadalni w stylu prowansalskim? Taka kombinacja ma niewielkie szanse na sukces. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pozostanie przy zbliżonej kolorystyce i tonacji, jak również powiązanych ze sobą i chętnie współpracujących stylach wystroju wnętrz.

Jakie meble do jadalni z salonem?

Niezależnie od kolorystyki i stylu, na jaki ostatecznie się zdecydujemy, meble do jadalni i salonu powinniśmy przede wszystkim dostosować do rozmiaru oraz kształtu wnętrza. Niezwykle istotna jest tutaj również zasada właściwych proporcji. Co ona oznacza? Zarówno wielkość, jak i ilość znajdujących się w pomieszczeniu mebli powinna być dostosowana do metrażu. Nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy w niedużym wnętrzu znajdzie się zbyt dużo elementów wystroju i odwrotnie – zbyt mało mebli w dużym pomieszczeniu.

Pierwsza sytuacja sprawi, że nasza aranżacja kuchni z jadalnią i salonem będzie sprawiać wrażenie nieprzemyślanej i zagraconej, druga natomiast może wywołać wrażenie pustki i braku przytulności. To jednak jeszcze nie wszystko – meble do jadalni i salonu powinny być nie tylko dostosowane do rozmiaru wnętrza, ale i do siebie nawzajem. Przykładowo: jeśli wybierzemy rozłożystą sofę do salonu, meble do jadalni nie powinny się ograniczać do niewielkiego stolika i dwóch towarzyszących mu krzeseł. Nie powinno być tak, że dana strefa użytkowa będzie dominować nad pozostałymi – we wnętrzu o kilku łączonych funkcjach, powinny one odgrywać równorzędne role.

Stół i krzesła do jadalni – jakimi kryteriami warto się kierować?

Stół i krzesła to bez wątpienia meble do jadalni, dla których miejsce powinno znaleźć się w każdym wnętrzu o tym przeznaczeniu. W pierwszej kolejności warto obalić mit, który nadal dosyć często pokutuje – stół i krzesła do jadalni nie muszą pochodzić z jednego kompletu czy kolekcji. Ta sama zasada tyczy się zresztą także pozostałych mebli do jadalni, jak i salonu – różnorodność jest nie tylko w modzie, ale i pozwala na wyrażenie siebie, a tym samym stworzenie aranżacji oryginalnej i tylko naszej, której nie sposób znaleźć gdzie indziej.

Warto również nie ograniczać się wyłącznie do kryterium w postaci rozmiaru wnętrza – przy wyborze stołu i krzeseł do jadalni uwzględnijcie również liczbę użytkowników. Miejcie na względzie, że każda osoba spożywająca posiłek powinna mieć do dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60 cm. Pamiętajcie również o stołach rozkładanych – to świetny sposób na zaoszczędzenie sporo cennej przestrzeni na co dzień, gdy aż tyle miejsc przy stole nie jest potrzebnych.

1 komentarz

  • fruzia Reply

    23 marca 2019 at 13:56

    moje mieszkanie ma własnie taki układ. Na początku wydawało mi się, że to będzie problem, ale przeszłam się do salonu art deco w home concept i tam zaproponowali mi bardzo fajne rozwiązania. Teraz tylko czekam na realizację 😀

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register