Miasto już nie „budzi wrażliwości”? Kampania zaniechana

Szumnie ogłaszana w Elblągu i przyjęta z dużą życzliwością kampania „Obudź Wrażliwość” nie jest już kontynuowana. A szkoda, ponieważ akcja zachęcała przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne do otwarcia się na kobiety z dziećmi i przygotowanie dla nich wielu udogodnień.

Głównym celem kampanii , przygotowanej przez radnego Roberta Turleja, było zachęcenie właścicieli firm i szefów instytucji do przystosowania wspólnej przestrzeni miejskiej dla dzieci oraz uwrażliwienie na potrzeby kobiet ciężarnych. Miało to pozwolić na stworzenie „Miejsc Przyjaznych Dzieciom i kobietom w ciąży”. Firmy, które takie miejsca stworzyły, otrzymywały specjalny Certyfikat.

Certyfikowane miejsce miało spełniać przynajmniej jedno z wymienionych niżej udogodnień: posiadać kącik zabaw dla dzieci; wyznaczyć kasę pierwszeństwa dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży lub, w przypadku małych firm, wywiesić komunikat „Kobiety w ciąży oraz matki z dziećmi obsługiwane są poza kolejnością”; wyznaczyć specjalne miejsce parkingowe, blisko wejścia do danej firmy czy instytucji; posiadać w swojej ofercie tylko zdrowe artykuły spożywcze lub stworzyć taką ofertę, która uwzględnia hasło: „stop cola&chipsy”.

Akcja cieszyła się dużą popularnością. Przystąpiło do niej wiele firm oraz instytucji. Niestety od czterech lat elbląski Ratusz już nie prowadzi takich działań.

– Czy Elbląg jest przyjazny dzieciom, kobietom w ciąży, matkom karmiącym? Cztery lata temu zaprzestano realizować kampanię społeczną Obudź wrażliwość, która miała pobudzić lokalnych przedsiębiorców do tworzenia kącików dla dzieci, obsługi bez kolejki. W ramach akcji przyznawane były certyfikaty „Miejsce przyjazne dzieciom”, „Miejsce przyjazne kobietom w ciąży”. W komunikacji miejskiej pojawiły się miejsca przeznaczone dla kobiet w ciąży a w dwóch miejscach również miejsca postojowe zarezerwowane dla kobiet w stanie błogosławionym. Wielka szkoda, że akcja została zaprzestana – informuje radny Robert Turlej.

Po akcji pozostała strona internetowa: http://www.obudzwrazliwosc.pl/ oraz strona na Facebooku: https://www.facebook.com/ObudzWrazliwosc/

Dlaczego akcja nie jest już kontynuowana i czy jest szansa na jej reaktywację? O to zapytamy elbląskie władze miasta.

Tak inicjowano akcję w Elblągu:

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register