Miasto nie dofinansuje wyjazdu uczniom z Elbląga na „zielone szkoły”

Kilka dni temu rodzice uczniów z Elbląga zaczęli otrzymywać informacje, że w tym roku Miasto już nie dofinansuje wyjazdów dzieci na tzw. „zielone szkoły”. Powód? Miasto nie musi tego robić, a ważniejsze są oszczędności budżetowe niż wypoczynek dzieci z Elbląga.

Kilka dni temu otrzymaliśmy informację od jednego z rodziców elbląskiego ucznia.

Oszczędności kosztem dzieci

– We wrześniu poinformowano nas o możliwości wyjazdu naszego dziecka na „zieloną szkołę” na południe Polski. Cena była atrakcyjna, ponieważ jak wyjaśniała nam wychowawczyni, część środków na ten cel dofinansowane będzie przez Urząd Miejski w Elblągu. Oczywiście zgłosiłam chęć wyjazdu syna, a dziecko z niecierpliwością oczekiwało na wycieczkę szkolną. Kilka dni temu dostaję wiadomość, że jednak Miasto wyjazdu nie dofinansuje, a całkowity koszt to 600 zł. Niezłe zaskoczenie. Co mam teraz dziecku powiedzieć? Oczywiście syn pojedzie, pieniądze wysupłam, ale tak się nie robi. Ile dzieci z Elbląga przez to nie pojedzie na „zieloną szkołę”? Rozumiem, że miasto szuka oszczędności ale czy kosztem dzieci? – pyta elblążanka.

W tej sprawie w ubiegły czwartek wysłaliśmy pytania do biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. Odpowiedzi się nie doczekaliśmy ze strony Ratusza. Za to temat został wczoraj poruszony na łamach jednego z przychylnych prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu portali informacyjnych.

Szokujące tłumaczenie

Na łamach tego portalu wypowiedziała się w tej sprawie Małgorzata Sowicka, szefowa Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

„Ministerstwo Edukacji Narodowe w dalszym ciągu nie dało rozstrzygnięcia prawnego dotyczącego wypłaty wynagrodzeń za tę 24-godzinną opieką nauczycieli na zielonych szkołach. Ta kwestia nie została rozwiązana. To, co MEN proponował, to jest traktowanie tych wyjazdów, jako realizacja zadań statutowych, w związku z tym żadne godziny ponadwymiarowe z tego tytułu nauczycielom się nie należą. Mieliśmy sygnały od dyrektorów szkół, że jest też problem z organizacją tego typu wyjazdów, z rozliczeniem czasu pracy nauczycieli. Wiele samorządów, biorąc pod uwagę, zmiany zapisów prawnych, że nie jest to w tej chwili zajęcie dydaktyczne a wypoczynek, a także biorąc pod uwagę to, że nie ma rozwiązań prawnych związanych z finansowaniem czasu pracy nauczycieli, nie decyduje się na finansowanie zielonych szkół. W związku, z tym że nie mamy obowiązku, to te pieniądze nie zostały przeznaczone na ten cel”.

„Nie mamy obowiązku, więc nie dofinansujemy” – tak podsumowuje to pani dyrektor Departamentu Edukacji. Pani dyrektor wskazuje na problemy z organizacją tego typu wyjazdów w elbląskich szkołach. Nie jest to prawdą, ponieważ jak informuje nasza Czytelniczka – zaplanowany wyjazd na “zieloną szkołę” ma się odbyć tylko, że przy pełnej odpłatności, ze względu na brak dofinansowania ze strony Miasta.

Z wypowiedzi dyrektor Sowickiej można wyciągnąć dwa konkretne wnioski. Pierwszy – elbląski Ratusz bardziej dba o korzyści finansowe nauczycieli niż elbląskie dzieci. Drugi – Miasto nie ma obowiązku dofinansowania „zielonych szkół” więc to kolejne oszczędności dla budżetu Elbląga kosztem elbląskich uczniów.

Na koniec informacja najważniejsza – to koniec wyjazdów na „zielone szkoły” dla elbląskich uczniów. Miasto na ten cel nie zabezpieczyło środków finansowych także na 2020 r.

Komentarz? Jeden – oszczędności jak najbardziej czynić należy ale tam, gdzie one nie uderzają w domowe budżety mieszkańców miasta a w szczególności w dzieci, zwłaszcza z uboższych rodzin. Takie wyjazdy na „zielone szkoły” to dla wielu uczniów z Elbląga jedyna szansa aby wyjechać z miasta i przy okazji uczestniczyć w interesujących zajęciach edukacyjnych.

1 komentarz

  • E-H Reply

    29 listopada 2019 at 16:45

    “Miasto bardziej dba o korzyści finansowe nauczycieli”? Bzdura. Chodzi o uczciwą zapłatę za wykonywaną 24 h/dobę pracę. Autor artykułu może nie zauważył, że do Sejmu trafił projekt dopłat do nauczycielskich pensji, aby po nowym roku nie były niższe od minimalnych.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register