Miasto oszczędza na niepełnosprawnych? Obcięto środki na asystentów tych osób

Od trzech lat w naszym mieście realizowany jest program asystentów osób niepełnosprawnych. Dzięki temu te osoby często mogło ponownie wychodzić z domu i uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Niestety, teraz środki przeznaczone na ten projekt zostały drastycznie obcięte.

O tym, jak duże jest zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych na tego typu działania może świadczyć fakt, że od momentu startu projektu środki na ten cel stale wzrastały. W 2014 r. było to 50 tys. zł. Rok później już 80 tys. zł. W 2016 zaś miasto przeznaczyło na ten projekt 100 tys. zł. Zapewniano również, że ten pułap nie zostanie obniżony. Stało się jednak inaczej.

– Na prośbę środowiska osób niepełnosprawnych podczas ostatniego spotkania komisji, której jestem przewodniczącym rozmawialiśmy o funkcjonowaniu w naszym mieście programu asystenta osoby niepełnosprawnej. Program ten z roku na rok cieszył się coraz większą popularnością. Ponieważ coraz więcej osób, korzystało z pomocy asystentów z roku na rok miasto przeznaczało większe środki. Niestety w tym roku z niewiadomych przyczyń środki zostały zmniejszone o 50 tys. zł. Jako Komisja nie zostawimy tak, tej sprawy i zapowiedzieliśmy podjęcie stosownych kroków! – komentuje radny Robert Turlej.

Jak się również okazuje, być może na ten projekt w ogóle nie byłoby pieniędzy w budżecie. Interwencję w tej sprawie podjął radny Wojciech Rudnicki.

– Środki na program AON na roku 2017 nie były w ogóle zaplanowane, dopiero na mój wniosek do Prezydenta znalazły się w kwocie 50 tyś. zł – komentuje radny SLD.

Wiele wskazuje na to, że nie ma większych szans, aby te środki się znacząco powiększyły.

– Odkąd tylko się dowiedzieliśmy, że w budżecie miasta jest tylko 50 tys. zł na ten cel, staramy się uzyskać wyższe dofinansowanie. Osoby niepełnosprawne, które do tej pory z pomocy asystenta korzystały, są zaniepokojone takim stanem rzeczy. Wielu z nich, bez pomocy asystenta, znów zostanie pozbawiona możliwości wychodzenia z domu. Wśród tych, którzy korzystali z programu, gro jest osób samotnych, przewlekle chorych, które nie mają inne pomocy. Chciałabym jeszcze raz zaapelować o zwiększenie tej kwoty. Konkurs jest już ogłoszony, myślę jednak, że znajdzie się sposób, aby przeznaczyć na ten cel dodatkową kwotę. To jest ogromna potrzeba społeczna – mówiła na łamach info.elblag.pl Teresa Bocheńska z ERKON-u.

Projekt ten realizowany jest przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych. Ma on głównie na celu podniesienie jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez ułatwienie im uczestnictwa w życiu społeczno–kulturalnym oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych.

Więcej informacji tu: http://erkon.elblag.pl/asystent-osoby-niepelnosprawnej/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register