Michał Missan kontra Andrzej Śliwka. Przed nami II tura wyborów Prezydenta Elbląga

W II turze wyborów samorządowych na urząd Prezydenta Miasta Elbląga zmierzą się: Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej oraz Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości. Trzeci w wyborach był Paweł Rodziewicz z KWW Nowy Elbląg, który jednak wprost nie wskazał, któremu z walczących kandydatów udzieli swojego poparcia.

Elblążanie będą w niedzielę wybierali nowego Prezydenta Miasta Elbląga. Po dwóch kadencjach rządów miastem do wyborów nie przystąpił Witold Wróblewski. Bez powodzenia za to walczył o mandat Radnego Sejmiku Wojewódzkiego. Z urzędem żegna się również były wieloletni wiceprezydent miasta Janusz Nowak. Oznacza to, że w elbląskim Ratuszu, bez względu na to kto wygra w niedzielę zajdą spore zmiany w obsadzie władz miasta.

Przypomnijmy, że Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej wygrał I turę głosowania w wyborach na urząd prezydenta Elbląga (44,3 procent głosów). W drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Śliwką – politykiem Prawa i Sprawiedliwości (34,6 procent.). To różnica 10 punktów procentowych, co oznacza, że żaden z kandydatów nie może czuć się faworytem przez niedzielą wyborczą, ponieważ „do zagospodarowania” jest w sumie ponad 20 procent głosów.

Pozostali kandydaci zanotowali wyniki: Paweł Rodziewicz (Nowy Elbląg) – 12,93 proc. (4999 głosów), Sławomir Malinowski (Razem dla Elbląga) – 5,41 proc. (2092 głosy), Stefan Rembelski – 2,61 proc. (1007 głosów). Nie jest jednak pewne ilu wyborców tych kandydatów na Prezydenta Elbląga pójdzie ponownie do wyborów w II turze głosowania i na kogo odda swój głos.

Warto również wspomnieć o wyjątkowo upolitycznionym składzie Rady Miasta Elbląga. Po raz pierwszy zabraknie tam nie tylko przedstawicieli elbląskiej Lewicy (która w Elblągu nawet nie wystawiła swojej listy kandydatów na radnych) ale również przedstawicieli komitetów obywatelskich.

Elbląską Radę Miasta zdominowali reprezentacji dwóch ugrupowań partyjnych – Koalicji Obywatelskiej (15 radnych) oraz Prawa i Sprawiedliwości – 10 radnych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register