Mieszkańcy zaskoczeni. Jak mogło zabraknąć środków na sprzątanie miasta?

Wczorajsza informacja, którą podaliśmy za Radiem Olsztyn o braku środków na pozimowe sprzątanie miasta zaskoczyła i oburzyła elblążan. Jak wskazują, środki na ten cel powinny zostać zabezpieczone w budżecie miasta.

Jak wyjaśniają urzędnicy – wszystkiemu winna jest zima. W poprzednich, cieplejszych latach można było zaoszczędzić na odśnieżaniu miasta, w tym roku trzeba dołożyć.

Po kilku cieplejszych sezonach ratusz zmniejszył budżet na zimowe i pozimowe utrzymanie dróg do niespełna 3 milionów złotych. A teraz pieniędzy zabrakło. Do końca marca służby miejskie wydały 2 mln 250 tysięcy zł, teraz trzeba dołożyć milion złotych na porządki – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Urzędu Miasta.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/w-elblagu-zabraklo-pieniedzy-na-sprzatanie-ulic-i-chodnikow/

Do tej informacji odniósł się jeden z naszych Czytelników, który wyraził zdumienie brakiem środków finansowych na ten cel. Wskazał, że może to być przykład poważnej niegospodarności w zarządzaniu miejskimi spółkami.

– A to ciekawa historia. W dniu 07 lipca 2017r UMG Elbląg udzielił EPGK zamówienia z wolnej ręki na „Zimowe i letnie utrzymanie dróg w mieście Elblągu” – RZP.271.22.2017 AŁ na kwotę brutto 16 592 318,64 zł. Termin rozpoczęcia to data udzielenia zamówienia, a termin zakończenia to 30 kwietnia 2020r. Mamy zatem w/w kwotę na niepełne 3 lata. Widać, że rocznie jest ok. 5,5 mln zł brutto. Dla znacznej części wykonywanych usług w okresie zimowym na podstawie PKWiU 81.29.12.0 stosowana jest preferencyjna 8% stawka VAT. Pieniędzy w budżecie jest zatem na tym zadaniu wystarczająco dużo. Warto pamiętać, że w poprzednim 3 letnim okresie zadanie było realizowane przez konsorcjum MPO i PDiM, które wygrało przetarg (nie dostało zadania z wolnej ręki), za kwotę ok. 14 mln brutto. Czy tak zatem mają w mieście wyglądać oszczędności dla mieszkańców wynikające z zarządzania spółkami miejskimi? – pisze elblążanin.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register