Mieszkanie w Elblągu – raport cen

Elbląg to pod względem liczby ludności drugie po Olsztynie miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Rozważasz przeprowadzkę do Elbląga? Zacznij od sprawdzenia lokalnego rynku nieruchomości.

Elbląski rynek nieruchomości – coraz mniej mieszkań na wynajem

Napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, że w wielu miastach liczba ofert najmu spada. Nie inaczej jest w przypadku Elbląga. Zarówno na ogólnopolskich, jak i lokalnych portalach ogłoszeniowych propozycji jest coraz mniej – potencjalni najemcy mają niewielki wybór. Z drugiej strony ceny najmu są przystępne, zwłaszcza gdy zestawić je z oczekiwaniami finansowymi wynajmujących w największych miastach Polski. Ile płacą lokatorzy w Elblągu?

Jeżeli spojrzeć na aktualnie dostępne oferty, to 2-pokojowe mieszkanie można wynająć już za ok. 1300-1400 zł za miesiąc. Tańsze są kawalerki – ceny zaczynają się już od ok. 1000 zł za miesiąc. Trzeba jednak pamiętać, że czynsz, jakiego oczekują właściciele, nie zależy wyłącznie od liczby pomieszczeń – znaczenie ma też:

  • lokalizacja – w przypadku mieszkań w ścisłym centrum Elbląga stawki najmu dochodzą nawet do 5000 zł,
  • standard wykończenia – im będzie wyższy, tym z wyższymi opłatami za użytkowanie lokalu musi liczyć się najemca.

Zakup mieszkania w Elblągu – ile trzeba średnio zapłacić?

Wynajem mieszkania nie jest jedyną możliwością. Jeżeli posiadasz oszczędności lub zdolność kredytową, mogą Cię zainteresować mieszkania na sprzedaż Elbląg. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? W tym przypadku również nie ma reguły – ostateczna kwota zależy od wielu czynników, w tym Twoich zdolności negocjacyjnych. Pewną wskazówką jest średnia cena za 1 mkw. – aktualnie wynosi ona 6374 zł i jest o 2 proc. wyższa niż w roku ubiegłym.

Pamiętaj, że istnieją też sprawdzone sposoby na obniżenie kosztu nabycia mieszkania. Należą do nich choćby:

  • rezygnacja z pomocy pośrednika – będzie to dobre rozwiązanie, jeżeli masz czas na regularne przeglądanie ofert na portalach ogłoszeniowych i wiesz, jak sprawdzić nieruchomość, która Cię zainteresuje,
  • negocjowanie stawki z notariuszem – niewiele osób wie, że stawka za sporządzenie aktu notarialnego nie jest stała,
  • wybór mieszkania z rynku wtórnego – możesz wówczas przejąć od sprzedającego również umeblowanie czy sprzęt RTV i AGD.

Czy w Elblągu warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Inflacja, utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych i wreszcie mało atrakcyjne oferty banków – to główne powody, dla których wielu Polaków inwestuje w mieszkania. Myślisz o zakupie mieszkania w Elblągu, ale nie po to, aby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, tylko aby zarabiać na wynajmie? Zakup lokalu może się opłacać.

Z danych historycznych wynika, że wartość nieruchomości w Elblągu rośnie – podobnie jak w innych miastach Polski. Za nabyciem mieszkania w tym mieście przemawia też liczba mieszkańców – w 2016 r. było to 119 300 osób. Ze znalezieniem lokatorów – zwłaszcza w obecnej sytuacji – nie będzie problemu.

Planując zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych, wybierz takie mieszkanie, które będzie odpowiadać docelowej grupie najemców. W Elblągu – inaczej niż w Olsztynie – nie działa uniwersytet (obecne są jednak szkoły wyższe). W praktyce lokatorami najczęściej są single i rodziny.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register