Ministerstwo zaskoczone postawą władz Pomorza. „To uderza w rozwój Elbląga”

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej odpowiada na zarzuty zarządu woj. pomorskiego. Ministerstwo wskazuje, że „bardzo go dziwi kolejna negatywna opinia pomorskiego samorządu nt. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną”.

Aż 20 uwag ogólnych i 44 uwagi szczegółowe zawiera przyjęte stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat”.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/wladze-pomorza-torpeduja-przekop-mierzei-zgloszono-ponad-60-uwag-do-inwestycji/

– To szczególnie zaskakujące, ze względu na fakt, że zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego poparł tzw. Przekop Mierzei Wiślanej. Trudno zrozumieć, dlaczego samorządowcom z Pomorza tak bardzo zależy na utrudnianiu realizacji tej inwestycji. W argumentach przytaczanych przez zarząd Województwa Pomorskiego szczególnie dziwi ten, który mówi o przeszacowaniu możliwości Elbląga – podano w komunikacie Ministerstwa Gospodarki Morskiej przekazanym w czwartek.

Jak wskazuje resort gospodarki morskiej, „budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma kolosalne znaczenie dla Polski Wschodniej i przede wszystkim dla Warmii i Mazur. Elbląg odciąży porty trójmiejskie, a w oparciu o swobodny dostęp do Elbląga jako portu morskiego będzie można zbudować cały ciąg komunikacyjny”.

Ministerstwo podało także, że kanał przez Mierzeję Wiślaną stanie się też jednym z elementów połączenia północ – południe. To spowoduje rozwój nie tylko samego miasta, ale także całego regionu. Swobodny dostęp do Zalewu Wiślanego ma także znaczenie związane z bezpieczeństwem wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz wschodniej flanki NATO – wskazało biuro prasowe ministerstwa.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną, jeden z głównych projektów rządu PiS, ma powstać w miejscowości Nowy Świat, liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 metrów i szerokości 20 metrów.

Źródło: PAP

1 komentarz

  • JaPolak Reply

    31 lipca 2018 at 00:55

    Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o kasę. Tyle w temacie.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register