Młoda bohaterka z Elbląga nagrodzona przez ministra!

Dwie osoby z Warmii i Mazur – Antonina Martuszewska i Norbert Kapiczyński otrzymały z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka medale „Młody Bohater”. Piknik urodzinowy akcji „Młody Bohater” odbył się w Dzień Dziecka w jednostce Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie.

– Istotą naszej drogi życiowej jest to aby być wrażliwym na krzywdę innych i im pomagać. Moim zadaniem jest nagradzanie i wyróżnianie takich postaw – stwierdził minister Błaszczak.

Podczas uroczystości medale otrzymało 22 młodych ludzi z całej Polski. Najstarszy z nich ma 17 lat, a najmłodszy 5.

Niektórzy wykazali się wyjątkową odwagą i umiejętnościami, jak 11-letnia Tosia z Elbląga, która mimo, że sama była ofiarą wypadku drogowego, samodzielnie uratowała życie trójki dzieci.

Przypomnijmy, że 24 marca tego roku na drodze krajowej nr 22, w pobliżu miejscowości Cisy koło Malborka (woj. pomorskie), doszło do wypadku samochodowego. Samochód zjechał z drogi do rowu, przekoziołkował i uderzył w drzewo. Poszkodowani zostali matka, kierująca pojazdem, wraz z czwórką dzieci, z których najmłodsze miało rok, drugie pod względem wieku – 4 a pozostałe 11 i 13 lat.

Kobieta była ranna w głowę i uwięziona za kierownicą. Z prawej strony kierowcy nieprzytomna trzynastolatka wisiała głową w dół. Z tyłu pojazdu siedziała jedenastoletnia Tosia, wraz z najmłodszymi dziećmi. Czterolatek był w panice, roczne dziecko miało zakrwawioną twarz, poranioną stłuczoną szybą.

Tosia najpierw udzieliła pierwszej pomocy nieprzytomnej siostrze. Jak podaje komunikat organizatora akcji „Młody Bohater” – Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

(…) stabilizowała kręgosłup szyjny i udrażniała górne drogi oddechowe nastolatce, by ta nie udusiła się pod naporem masy własnego ciała oraz zabezpieczyła ją termicznie – dzięki temu uratowała siostrze życie.

Ponadto jedenastolatka wydostała z wraku brata. Współpracowała z ochotnikami, by przenieść siostrę i młodszego braciszka w bezpieczne miejsce. Informowała także służby i rodzinę o istotnych szczegółach. Pod nieobecność matki opiekowała się rodzeństwem, również w karetce, aż do przyjazdu do szpitala.

– Każda z historii, którą dziś usłyszeliśmy jest godna najwyższej pochwały i jest wzorem do naśladowania dla innych – powiedział minister. – Serdecznie dziękuję rodzicom tych młodych ludzi za to, że wychowali swoje dzieci w sposób, który gwarantuje, że kiedy zobaczą , że dzieje się coś złego nie przejdą obok.

Po części oficjalnej Minister odbył się okolicznościowy poczęstunek w formie grilla. Wziął w nim udział minister wraz z dziećmi, a także ich rodzicami i opiekunami. Na spotkaniu obecni byli również nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji i gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Straży Pożarnej.

W swoim wystąpieniu, Minister Błaszczak powtórzył apel o nadsyłanie do MSWiA historii młodych ludzi, którzy zasługują na wyróżnienie.

Akcja „Młody Bohater” została zainaugurowana przez ministra Mariusza Błaszczaka w czerwcu 2016 r. Od tego czasu szef MSWiA sukcesywnie nagradza dzieci i młodych ludzi, którzy wykazali się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować innych ludzi. Do dziś, medale Młodego Bohatera otrzymało 64 dzieci.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register