Młodzi ludzie nie widzą perspektyw w Elblągu. „Wyjechałem i wracam tu raz w roku”

Elbląg pomału staje się miastem emerytów i rencistów. Młodzi ludzie natomiast, zaraz po skończeniu szkoły średniej lub studiów wyjeżdżają z naszego miasta i już nie wracają. Jak na razie nie widać żadnych przesłanek, które mogłyby ten negatywny trend odwrócić.

Po naszej publikacji na temat debaty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na temat: „Co po studiach? Zostać w Elblągu czy wyjechać?” napisał do nas Tomasz, mieszkaniec Elbląga, który z miasta wyjechał i jak twierdzi, powraca tylko raz w roku. Za każdym razem jednak widzi coraz większy upadek miasta.

– Urodziłem się w Elblągu, skończyłem SP, szkołę średnią i pierwsze studia w Elblągu, a później wyjechałem. Teraz mieszkam w okolicach Wrocławia i tu jest mi dobrze. Jak przyjadę do E-ga jeden raz na rok, na 2 lata to widzę pustki. Miasto emerytów! Stare Miasto wymarłe. Uważam, że problem rozpoczął się w 1999 roku, kiedy Elbląg został częścią woj. warm.-maz. W 2004 roku dużo młodych wyjechało do UK i Irlandii – co się dziwić, młody chłopak 20 – 25 letni, nie miał pracy w rodzinnym mieście, albo miał pracę za 800-1200 PLN? Jak z takimi możliwościami planować rodzinę, zakup mieszkania itd.? Niemniej jednak, dzieciństwo, szkoła, i studia to czas młodości spędzony w Elblągu i to jest bezcenne. Żywię wielką nadzieję, że przekop Mierzei Wiślanej da impuls do rozwoju tego miasta. Ponadto uważam, że młodzi emigranci z 2004/2005 itd. roku wrócą później do swojego rodzinnego miasta. Jestem też dumny, że z Elbląga pochodzi Ryszard Rynkowski, Wojtek Cejrowski, Dominika Figurska. Ponadto uważam, że położenie jest wspaniałe: 60 km do Gdańska, 100 km do Gdyni, 100 km do Olsztyna, 20 km do Fromborka, 30 km do Malborka, a w Elblągu rozpoczyna się słynny Kanał Elbląsko-Ostródzki – wyjątek na skalę światową. Pozdrawiam, elblążanin z Dolnego Śląska.

O debacie w PWSZ na temat „Co po studiach? Zostać w Elblągu czy wyjechać?” więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/zostac-w-elblagu-czy-wyjechac-jakie-plany-ma-mlodziez/

 

Widzisz coś niepokojącego? Coś Cię denerwuje, drażni, masz jakiś problem? Pisz do nas na adres: faktyredakcja@gmail.com . Każdemu gwarantujemy anonimowość!

 
 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register