Mniejsze miasta mają poważny problem. Przykładem jest Elbląg!

Idzie taka fala, że znaczna część prób rozstrzygania przetargów kończy się niepowodzeniem. Różnice między możliwościami samorządów a ofertami ze strony wykonawców stają się coraz większe. Czasami jest to 10 procent, czasami 30, ale bywa, że i trzy razy więcej. Przykładem na to jest Elbląg.

Sytuację w przetargach dobrze ilustruje przykład z Kołobrzegu. – Ostatnio mieliśmy przetarg na remont ulicy. Kosztorys był na 4,450 mln zł, a najniższa oferta była o 1,5 mln wyższa – mówi prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek spytany o problem z przetargami i dodaje: – Chcemy budować halę sportową, to inwestycja za 5 mln, a na razie nikt się nie zgłosił.

– Spotykam się z kolegami z innych miast, gmin i wszyscy cholernie narzekamy. W Świnoujściu mają pieniądze i nie mogą ich wydać, w Koszalinie remont chodników i dróg wyceniono na 3,5 mln, a firma zaproponowała 7 mln – dodaje prezydent.

Od kilku miesięcy narasta liczba informacji o nierozstrzygniętych przetargach. Nie trzeba długo szukać – wystarczy wrzucić w internetową przeglądarkę hasło „przetargi gminne”, by przekonać się, że skala problemu jest ogromna i dotyczy całego kraju.

Jak mówił w radiu RDN skarbnik Tarnowa Sławomir Kolasiński, miasto ma kłopoty z niemal każdym przetargiem.

– Praktycznie we wszystkich przetargach teraz mamy 20-25, czasem 30 procentowy wzrost cen. To również martwi, ponieważ musimy cały czas zwiększać wydatki inwestycyjne – powiedział.

Przetargi są więc albo unieważniane, albo do inwestycji dopłaca się spore kwoty.

Podobny problem mają w Elblągu, gdzie nie mogą znaleźć wykonawcy, który podejmie się remontu zakupionego przez miasto budynku. W budżecie na ten cel przygotowano 700 tys. zł. Jednak na ogłoszony w czerwcu przetarg nikt się nie zgłosił.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/miasto-kupilo-budynek-nikt-go-nie-chce-jednak-remontowac/

Więcej na ten temat: http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/przetargi-brakuje-wykonawcow-i-rosna-ceny-czy-gminy-beda-musialy-rezygnowac-z-inwestycji,96448_0.html

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register