Mobilne KTG dla mieszkanek Elbląga

Urząd Miejski w Elblągu we współpracy z  innowacyjną firmą  Nestmedic S.A. rozpoczyna pilotażowy program w zakresie telemedycyny. W ramach programu ciężarne kobiety zamieszkałe w Elblągu, będą mogły bezpłatnie wypożyczyć system do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu – KTG Pregnabit.

Jest to wspólna inicjatywa elbląskiego samorządu i Marszałka Województwa. Jesteśmy trzecim samorządem w Polsce – po Wrocławiu i Kurowie, który taki projekt wprowadza. Zachęcam elblążanki do korzystania. Będzie 10 urządzeń KTG do wykorzystania rotacyjnego. Dzięki nim przyszłe mamy będą miały możliwość monitorowania płodu i szybkiej reakcji, w przypadku gdy zajdą jakieś niepokojące okoliczności. Przewidywany koszt pilotażu w 2021 roku to 6.500 zł. – mówił podczas konferencji prasowej, prezentującej projekt Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

KTG Pregnabit jest to urządzenie telemedyczne pozwalające  na przeprowadzenie badania KTG w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w szpitalu.

– Informacje do Medycznego Centrum Telemonitoriugu są przekazywane przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. Pomoc polega na tym, że pani w ciąży, która korzysta z urządzenia są udzielane porady. Jeśli jest taka potrzeba, to zespół z ośrodka telemedycyny wzywa karetkę, aby przetransportować kobietę do szpitala. To program kierowany do pań w pojedynczej ciąży, po 35 tygodniu i ciąża ta jest zagrożona. Uważam, że każda kobieta, która skorzysta z programu będzie się czuła bezpieczniej pod takim nadzorem – podkreślał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

O bezpłatne wypożyczenie urządzenia KTG Pregnabit mogą ubiegać się kobiety w ciąży pojedynczej, od 35 tygodnia ciąży podwyższonego ryzyka, zamieszkałe na terenie Miasta Elbląg.

Weryfikacja wstępna będzie się odbywała w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu. Należy zadzwonić pod numer 55 239 30 28 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00, pracownik departamentu zada trzy pytania wstępne: czy jest pani mieszkanką Elbląga, czy ciąża jest pojedyncza, i który jest to tydzień ciąży. Następnie personel medyczny Medycznego Centrum Telemonitoringu przeprowadzi szczegółową ankietę przez personel medyczny. Kobieta dowie się, w jaki sposób będzie dostarczone urządzenie, jak i z jaką częstotliwością będzie miała z niego korzystać – zaznaczyła Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych.

Do niewątpliwych zalet korzystania z urządzenia należą: wzrost poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad ciążą, komfort i wygoda wykonania badania, wysoka dokładność i niezawodność pomiaru oraz wczesne wykrywanie ewentualnych komplikacji.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register