Możesz liczyć na sąsiada? Sprawdź!

Plac się bawi, czyli Dzień Sąsiada na Placu Zbawiciela już 5 czerwca!

Czy możliwe jest sąsiedzkie święto na tak wielkim placu? Sprawdzą to organizatorzy pierwszej edycji lokalnego wydarzenia „Plac się bawi”, którzy dla mieszkańców i stałych bywalców Placu Zbawiciela przygotowali wiele atrakcji. W programie Dnia Sąsiada bezpłatne warsztaty, spotkania, wystawy, degustacje i koncerty – dla dorosłych i dla dzieci.

Z pomysłem lokalnego święta na Placu Zbawiciela wyszedł Klub Komediowy. Na co dzień można wieczorami obejrzeć w nim spektakle komediowe lub napić się kawy, ale w trzecim roku istnienia przy Placu prowadzący Klub poczuli, że czas zrobić coś poza ich przytulną piwnicą. A dzień sąsiada to zupełnie inny rodzaj lokalnego wydarzenia. Nie jest to typowy spektakl, koncert, czy duży festyn. Do współorganizacji zostały więc zaproszone wszystkie miejsca, które maja swoje siedziby przy Placu Zbawiciela. Po kilku spotkaniach grupa przygotowująca pionierskie święto liczyła już 13 miejsc – są wśród nich kawiarnie, restauracje, wydawnictwa, Ewangelicki Kościół Metodystów i nawet apteka (pełna lista miejsc oraz program poniżej). Wszyscy postanowili poza swoimi codziennymi obowiązkami, przygotować na 5 czerwca niespodzianki i atrakcje, które sprawią, że mieszkańcy będą mogli poznać siebie i historię miejsca, w którym żyją lub które tak chętnie odwiedzają.

Drugim krokiem było nawiązanie kontaktu z mieszkańcami i wspólne stworzenie fotograficznego albumu o Placu Zbawiciela. Na początku maja pojawiło się w Klubie stanowisko do skanowania zdjęć – starsi mieszkańcy mogli podzielić się swoimi historiami i zeskanować fotografie ze swoich prywatnych archiwów. Album o Placu zaczął się powiększać także o portrety mieszkańców, które przygotowuje fotografka – Karina Krystosiak. Efekt pracy z mieszkańcami będzie można obejrzeć w wybranych punktach Dnia Sąsiada, gdzie pojawi się multimedialna wystawa zebranych i zrobionych na bieżąco zdjęć.

Dzień Sąsiada na Placu Zbawiciela odbędzie się dzięki otwartości wszystkich miejsc, pomysłowości i chęci współpracy. “Stworzyliśmy coś na kształt lokalnego partnerstwa i mamy nadzieję, że to dopiero początek wspólnych akcji, które możemy razem organizować w naszej okolicy” – mówi Agnieszka Matan z Klubu Komediowego. Jak podkreślają organizatorzy – najbardziej zależy im, aby pokazać własne miejsca od zupełnie innej strony oraz społecznie ożywić okolicę Placu – wydobyć jej potencjał, kryjący się w ciekawej historii oraz niezwykłych mieszkańcach.

źródło: kulturalna.warszawa.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register