Mural dla Niepodległej w elbląskiej „Dwunastce”

Mural to rodzaj malatury, dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej.

W elbląskiej „Dwunastce” ścianę drugiego piętra od 19 listopada 2018r. zdobi wyjątkowy mural, bo jest poświęcony stuleciu niepodległej Polski, a zamysł do niego stworzyli uczniowie szkoły w ramach projektu. Był on dofinansowany przez fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”. Wykonawcą malowidła zajął się znany elbląski plastyk specjalizujący się w grafice- Bogdan Kiliński.

„To kolaż z trzech prac, które zostały wybrane spośród kilkudziesięciu zrealizowanych przez uczniów klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Zainspirowały mnie symbole związane z polskością, nieprzemijającymi wartościami i świętowaniem. Dlatego widać na malowidle fragment polskiego godła, obrysy Polski, orła, którego skrzydło rozpina się na cały kraj. Nie zabrakło też zarysów sławnych polskich budowli kojarzących się każdemu rodakowi z ojczyzną: Zamku Królewskiego i kolumny Zygmunta w Warszawie, Kościoła Mariackiego w Krakowie i Żurawia w Gdańsku. W centrum znajduje się tort z życzeniami na stulecie Niepodległej, które wesoło składają baloniki ze wsparciem znaku nieskończoności, bo Polska będzie niepodległa na wieki- miejmy nadzieję. Wszystko wykonane jest w biało- czerwonych barwach. Prawa strona muralu ma charakter lokalny. Jest tam wątek elbląski, czyli zarysy Bramy Targowej, kamieniczek na Starym Mieście i wieży kościoła św. Mikołaja, bo mural pochodzi z Elbląga. Dlatego herb miasta wieńczy dzieło.” – opowiada Bogdan Kiliński.

Bogdan Kiliński to barwna postać, plastyk, który od osiemnastu lat prowadzi własną pracownię artystyczną, a w niej zajęcia z zakresu rysunku, malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej dla różnych grup wiekowych. Jest przyjacielem szkoły, z którą współpracuje od piętnastu lat. Nie wyobrażamy sobie, by ktoś inny lepiej wykonał dla nas mural. Bogdan Kiliński prowadzi w SP 12 zajęcia z plastyki dla młodszych klas. Jest wspaniałym artystą i mentorem. Od lat wystawia swoje prace na wystawach w Elblągu, w Gdańsku, w różnych państwach Europy, zajmuje się sztuką współczesną i rzeźbą w śniegu, za co otrzymuje liczne nagrody. Dodatkowo pracuje w komisjach oceniających prace dzieci podczas wernisaży jak np. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Oddziałów i Klas Integracyjnych „Razem”.

Prezentację muralu ukoronowało nagrodzenie uczniów, którzy przysłużyli się do jego powstania. Wśród wyróżnionych znalazły się: Katarzyna Adamik z 5d, Roksana Szczerba i Agnieszka Sosnowska z 7c, Agata Kalińska i Zuzanna Kot z 7d. Agnieszka i Roksana współpracowały ze sobą wymieniając się poglądami. „Stworzyłyśmy prace, które zawierały wątek wiecznej niepodległości, co widać w prawej części muralu. Dyskutowałyśmy, wybierałyśmy pomysły tak, by pasowały do siebie.”- opowiadają uczennice. Na pytanie, czy mural podoba się szkolonej społeczności można odpowiedzieć: tak. Odsłonięciu muralu towarzyszyli uczniowie starszych klas: od czwartych do ósmych, którzy słuchali opowieści o powstaniu dzieła i nagradzali zwycięzców gromkimi brawami. To wspólna radość i chwila, którą wszyscy zapamiętają, bo tworząc takie malowidło „Dwunastka” kolejny raz wzięła udział w działaniach wynikających z ogólnopolskiego patriotycznego nurtu „Dla Niepodległej”, zapamiętując jak ważna to lekcja historii.

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy SP 12

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register