Muzyka klasyczna w bałkańskim wydaniu!

Elbląska Orkiestra Kameralna wychodzi z założenia, że to bardzo dobre połączenie i zaprasza w muzyczną podróż do krainy, gdzie kompozycje stanowią prawdziwy „wulkan energii”. Kameralistom będzie towarzyszyć rumuńska panflecistka, Andreea Chira, a koncert odbędzie się 24. maja w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

Andreea specjalizuje się w grze na jednym z najstarszych aerofonów świata – fletni pana. Instrument, zwany też multankami, pojawia się już w greckiej mitologii, a na polskich ziemiach gości od ponad tysiąca lat. W tym czasie kształt fletni wielokrotnie się zmieniał, ale wciąż zachwyca ona swoim lirycznym brzmieniem. O ponadczasowości multanek najlepiej świadczą słowa najwybitniejszego panflecisty XX i XXI wieku, Gheorghe Zamfira, który stwierdził, że dźwięki wydawane przez instrument „musiały zaistnieć już wtedy, kiedy Bóg tworzył świat”.

Melomani będą mogli wysłuchać m.in. kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Badinerie z II Suity orkiestrowej b-moll BWV 1067. Stanowi ona podsumowanie suity, rodzaj wirtuozowskiego, błyskotliwego scherza, żartu. Z kolei dla miłośników regionalnych rytmów został przygotowany utwór Béla Bartóka  „Rumuńskie tańce ludowe” w  wersji na orkiestrę smyczkową. Nad wszystkim będzie czuwał czołowy polski dyrygent młodego pokolenia, Jakub Chrenowicz.

24.05.2018, czwartek, 19:00
sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych

Wykonawcy:
Andreea Chira – fletnia pana
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.:
A. Vivaldi – Koncert a-moll op. 3 nr 6 L’Estro Armonico
J. S. Bach – Badinerie z II Suity orkiestrowej b-moll BWV 1067
J. B. Arban – The Carnival of Venice na fletnię pana i orkiestrę smyczkową
E. Grieg – Suita Z czasów Holberga op. 40
B. Bartók – Rumuńskie tańce ludowe na orkiestrę smyczkową

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register