Na co będą środki unijne w latach 2019-2020

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej, Polska gospodarka pozyskała nowe możliwości na szybki i dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy. Istotnym czynnikiem wpływającym na dynamiczny rozwój przedsiębiorczości, a przy tym konkurencyjności firm i regionów, stały się fundusze unijne. Środki te przeznaczane są zarówno dla instytucji prywatnych, państwowych jak i społecznych, służąc finansowaniu projektów o charakterze szkoleniowym, kulturalnym czy doradczym, a także infrastrukturalnym czy opierającym się na innowacyjności. Czy każda firma może takie środki pozyskać?

 Środki unijne stwarzają wiele perspektyw dla polskich firm, choć formalności z nimi związane mogą okazać się nieco skomplikowane. Razem z Agatą Ludwiczak (www.agataludwiczak.pl) podpowiadamy, gdzie warto pytać o możliwość finansowania i jakie warunki trzeba spełnić, by cieszyć się z dodatkowych pieniędzy na rozwój własnej firmy.

Dotacje, pożyczki i pozostałe formy finansowania przedsiębiorstw ze środków unijnych w większości przypadków pochodzą z pięciu głównych funduszy unijnych. Rozwój gospodarczy państw członkowskich UE wspiera:

  • Europejski Fundusz Społeczny (EFS),
  • Fundusz Spójności,
  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR),
  • Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW),
  • Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR).

Aby skorzystać ze wspomnianych dotacji unijnych, należy skontaktować się z pracownikami punktu informacyjnego Funduszy Europejskich, a także instytucji pośredniczących w udzielaniu wsparcia pochodzącego ze środków UE. Informacje na temat aktualnych funduszy dla firm można znaleźć na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich.

Obecnie osoby posiadające własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać aż z  254 możliwości wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w całej Polsce. Najwięcej z zakresu biznesu i przedsiębiorczości (inwestycji w infrastrukturę, szkoleń, wspierania innowacji, czy zakładania firm), a także rynku pracy i osób bezrobotnych. Pamiętaj, że każdy z konkursów posiada inne wymagania wobec aplikujących przedsiębiorstw, a także różne limity naboru.

Choć wsparcie ze środków unijnych zostało zaplanowane tak, aby możliwie, jak najwięcej polskich przedsiębiorstw mogło z nich skorzystać, nie każda firma jest w stanie spełnić określone wymogi. Dla wielu przedsiębiorców przeszkodą może być również stosunkowo długi czas od momentu złożenia wniosku po finalny przelew na konto. Inną trudnością jest skomplikowany proces aplikowania o środki, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy zajmującego się wnioskami.

W Elblągu takie usługi świadczy Agata Ludwiczak.

Agata Ludwiczak
Tel.: +48 791 88 50 70
E-mail: info@agataludwiczak.pl

 

Publikacja w ramach świadczenia usług specjalistycznych związanych z promocją na rzecz przedsiębiorstw inkubowanych  – projekt „Startup House III – Inkubacja przedsiębiorstw w Elblągu”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register