Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Już od pewnego czadu automatyzacja procesów produkcyjnych jest sukcesywnie wdrażana w wielu firmach. Efekt często osiąga się latami, ponieważ wymaga on dużych nakładów finansowych. Niemniej jednak automatyzacja wydaje się konieczna w dzisiejszych czasach, gdy na rynku brakuje chętnych do pracy osób, a nowoczesne technologie użytkowane są przez wszystkich coraz częściej.

Czym jest automatyzacja produkcji?

Automatyzacja procesów produkcyjnych to nic innego jak zwiększenie udziału maszyn w procesach produkcyjnych z jednoczesnym ograniczeniem czynnika ludzkiego. W praktyce oznacza to, że pewne obowiązki, które dotychczas wykonywał człowiek, przejmuje maszyna. Czynności te mogą stanowić wybrane z całego procesu produkcyjnego bądź maszyna może przeprowadzać nawet cały proces od początku do końca.

Zazwyczaj automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga współpracy ze specjalistyczną firmą, która wdroży nowoczesne rozwiązania. Warto pamiętać, że cały proces jest stosunkowo kosztowny, jednak firmy w większości traktują go w kategoriach inwestycyjnych, chcąc jednocześnie ograniczyć koszty działalności w przyszłości bądź znacznie zwiększyć osiągane przychody.

Korzyści z automatyzacji produkcji

Głównym celem automatyzacji procesów produkcyjnych jest oczywiście ograniczenie kosztów, głównie pracowniczych. Chodzi tutaj o to, że coraz trudniej jest pozyskać pracownika produkcyjnego, który w dodatku może chorować, co w najgorszym wypadku zahamuje cały proces produkcji.

Dodatkowo firmy chcą wdrażać rozwiązania innowacyjne, dzięki którym możliwe jest wyprodukowanie znacznie większej ilości towaru, a co najważniejsze zredukowanie błędów czy pomyłek, które mogą być naturalnym i niezamierzonym działaniem człowieka. Większa precyzja wykonywanych przez maszyny czynności pozwala znacznie polepszyć jakość produktów.

Wykonywanie przez maszyny niektórych czynności produkcyjnych ma również za zadanie ochronić pracownika przed wykonywaniem obowiązków w warunkach dla jego zdrowia niekorzystnych.

Przyszłość automatyzacji

Szacuje się, że za kilkanaście lat firmy produkcyjne będą w wysokim stopniu zautomatyzowane, co oznacza, że znaczną część obowiązków pracowniczych przejmą maszyny. Niemniej jednak w wielu przypadkach całkowita automatyzacja wciąż jest niemożliwa albo zbyt kosztowna, aby firma się na nią zdecydowała.

Tymczasem na świecie automatyzacja procesów produkcyjnych to już nie tylko zastosowanie narzędzi etykietujących, sprzętu do transportu w obrębie hali produkcyjnej, stacji montażowych czy urządzeń do paletyzacji, ale również wykorzystanie pracy robotów. Choć w Polsce tego typu rozwiązanie nie jest zbyt popularne, poza granicami kraju zaczyna być coraz częściej wdrażane.

Choć sam zakup czy wyprodukowanie robota to spory koszt, może on bez problemu wykonać niemal te same prace, co człowiek. W dodatku roboty nie chorują (choć mogą ulegać awarii), a także mogą pracować w warunkach niemal skrajnie niekorzystnych dla ludzkiego zdrowia i życia, przez praktycznie rzecz biorąc cały rok.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register