Na czym polega różnica między opakowaniem kompostowalnym, biodegradowalnym a nadającym się do recyklingu?

Krótki przewodnik po trzech najbardziej powszechnych terminach idei zrównoważonego rozwoju. Dzięki niemu dowiesz się, co możesz zrobić z wykorzystanym opakowaniem.

Co to jest opakowanie nadające się do recyklingu?

Opakowania nadające się do recyklingu to wszelkie opakowania wykonane z materiałów, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Łatwo je zutylizować, niezależnie od tego, czy oznacza to po prostu wrzucenie go do wyznaczonego niebieskiego kosza na śmieci, czy zabranie go do punktu recyklingu.

Co podlega recyklingowi:

  • Wiele rodzajów metali, jeśli nie wszystkie.
  • Wszelkie produkty na bazie papieru, tektury i kartonu, które nie zawierają klejów.
  • Szkło w pełni nadaje się do recyklingu, o ile jest puste.

Ponadto recyklingowi podlegają tworzywa sztuczne, jednak w ich przypadku jest problem z poziomem ich odzyskiwania. Dla przykładu, w USA folia bąbelkowa jako surowiec wtórny uznawana jest tylko przez kilka stanów, na dodatek poziom jej odzysku wynosi około 2 procent. Wynik mało zadowalający, zwłaszcza, że materiały na bazie polietylenu wystarczy zmielić do formy regranulatu, aby móc ponownie wytworzyć z nich folię.

Kolejnym problemem, który napotykają opakowania aby nadawać się do recyklingu, jest sposób ich łączenia. Wiele pudeł wykonanych z tektury, które na pierwszy rzut oka powinny nadawać się do recyklingu, składa się z wielu warstw połączonych substancjami klejącymi, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale i uniemożliwiają recykling tektury.

Dlatego odpowiedzialne firmy produkujące materiały opakowaniowe nie łączą ze sobą też materiałów, które oddzielnie nadają ssię do recyklingu, natomiast jako laminat już nie. Przykładem takiego pozornie eco-friendly opakowania są paczki z kawą: z wierzchu szary papier sugerujący przyjazność środowisku, wewnątrz podklejony folią aluminiową, która sprawia, że całość można tylko wyrzucić na składowisko odpadów.

Co to jest opakowanie kompostowalne?

Wiele materiałów, które nie ulegają samoistnemu rozkładowi w naturalny sposób, można kompostować i przez to traktować to jako metodę ich utylizacji. Opakowania kompostowalne to opakowania wykonane z materiału, który w odpowiednich warunkach ulegnie rozkładowi. Warunki te to zazwyczaj sterta kompostu lub czegoś podobnego oraz odpowiednia pielęgnacja w trakcie procesu rozkładu.

Organizmy w stosie kompostu żywią się materiałami, które kompostujesz, rozkładając je i niszcząc. Jednocześnie poprawiają jakość samego kompostu. Materiały nadające się do kompostowania obejmują wszystko, co organiczne, co w przypadku opakowań jest dobrą wiadomością, gdyż większość z nich pochodzi z przetwórstwa drzew: kartony tekturowe, papier pakowy, wełna drzewna. Kompostowalny jest również skropak wytworzony ze skrobi kukurydzianej.

Aby skompostować opakowanie, wystarczy rozbić lub rozdrobnić drewno, tekturę, a nawet plastik, którego zamierzasz się pozbyć. Dodanie przygotowanego materiału do pryzmy kompostowej rozpocznie proces, a z czasem opakowanie ulegnie rozkładowi. Może to być bardziej opłacalna alternatywa dla recyklingu, ponieważ pozostaje bogaty i żywy kompost, który można sprzedać zarówno ogrodnikom, jak i rolnikom.

Co to jest opakowanie biodegradowalne?

Ostatnią kategorią opakowań są te ulegające biodegradacji. W przeciwieństwie do kompostowania, materiał biodegradowalny nie wymaga pryzmy kompostowej ani specjalnych warunków, aby uległ rozkładowi. Naturalne występujące w środowisku bakterie i grzyby, najlepiej z domieszką ciepła i wilgoci, uporają sie takim odpadem w dość krótkim czasie.

Zasada jest taka, że wszystko co nadaje się do kompostowania podlega również biodegradacji. Minusem jest jednak to, że może to potrwać dłużej. Nadal jednak dobrą praktyką jest użycie takich materiałów, aby mieć pewność, że nawet jeśli nie zostaną one zutylizowane poprzez kompostowanie lub punkt recyklingu i trafią na wysypisko, to będą technicznie rzecz ujmując przyjazne dla środowiska.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register