Na Wyspie Spichrzów w Elblągu ma powstać nowoczesny biurowiec

Elbląg jest piątym miastem zakwalifikowanym do realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. programu „Fabryka”. Strony porozumienia planują wybudowanie na Wyspie Spichrzów biurowca klasy A o powierzchni 10 tys.m2. Dla miasta i regionu może to oznaczać stworzenie 1200 stanowisk pracy. Przewidywana wartość inwestycji to prawie 50 mln zł.

Program Fabryka został stworzony z myślą o wsparciu miast średnich, które w wyniku odpływu wykwalifikowanych kadr tracą funkcje gospodarczo-społeczne. Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak bezrobocie, odpływ wykwalifikowanych kadr, czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Projekt rozpoczął się w połowie 2018 roku i do tej pory objął: Radom, Mielec, Zamość i Stalową Wolę. Elbląg jest piątym miastem, w którym powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe.

Elbląg to miasto z dużymi możliwościami. Nie tylko ze względu na planowane inwestycje rządowe, ale także dzięki dobremu położeniu geograficznemu i walorom turystycznym. To jedno z najstarszych miast w Polsce, które niestety nie wytrzymało konkurencji o pracownika z trójmiejską aglomeracją. Program Fabryka może ten trend odwrócić. Dzięki niemu, zgodnie z planami, do połowy 2022 roku powstanie nowoczesny, kilkukondygnacyjny budynek, który oprócz przestrzeni biznesowych, będzie miał też część usługową, dostępną dla mieszkańców Elbląga. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła, zapewniając przestrzeń dla rozwoju biznesu i miejsca pracy dla mieszkańców – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Porozumienie w sprawie rozpoczęcia programu Fabryka w imieniu Miasta podpisał prezydent Witold Wróblewski.

Udział w programie „Fabryka” jest dla naszego miasta bardzo ważny. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Rozmowy prowadziliśmy od czerwca ubiegłego roku, prezentując walory inwestycyjne oraz ofertę spędzania czasu wolnego. Bardzo się cieszę, że nasze argumenty i potencjał rozwojowy Elbląga zostały dostrzeżone. Dysponujemy bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi zarówno pod zakłady produkcyjne, jak i usługi biznesowe. Wyspa Spichrzów, którą proponujemy na lokalizację tej inwestycji jest idealnym miejscem pod tego typu projekty i liczę, że w końcu ten teren zostanie zagospodarowany. Mam również nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu, Elblag stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla młodych, wykształconych ludzi i ich rodzin –  podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

Wybór kolejnej lokalizacji w ramach „Fabryki” wynika przede wszystkim z dobrego położenia geograficznego Elbląga (wygodne połączenia z Trójmiastem), czy dostępności kadr – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ale także dobrej jakości życia – m.in. bogata oferta spędzania czasu wolnego. Spośród kilku proponowanych lokalizacji wybrana została działka na Wyspie Spichrzów, która znajduje się pomiędzy ulicą Warszawską a rzeką Elbląg. Takie położenie zapewnia dobry dostęp do komunikacji (zarówno pieszej jak i publicznej), a to kluczowe czynniki dla powodzenia całej inwestycji. Tereny, które zgodnie z podpisanym porozumieniem mają zostać udostępnione dla realizacji projektu dają możliwość zorganizowania parkingów obsługujących biurowiec. Dodatkowym atutem jest atrakcyjne położenie w pobliżu starówki oraz rzeki Elbląg. Teren ten jest dotąd w większości niezabudowany, co jest szansą dla dalszej rozbudowy, a być może nawet stworzenia nowej dzielnicy biznesowej w Elblągu, która będzie rozwijać się na sąsiednich wolnych terenach.

Agencja Rozwoju Przemysłu, realizując działania na rzecz rozwoju ośrodków miejskich, zgodne z Pakietem dla Miast Średnich, w połowie 2018 roku rozpoczęła Program Fabryka. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W ramach programu ARP S.A. podpisała dotychczas porozumienia z czterema miastami: Mielcem, Stalową Wolą, Zamościem i Elblągiem.

Z kolei sam program został zainaugurowany w Radomiu. Miasto to stanowi wyjątek, ponieważ tam nie powstanie nowy budynek, a zostanie zrewitalizowana dawna Fabryka Broni i przebudowana na nowoczesny obiekt biurowy. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.

 

1 komentarz

  • Rafał Reply

    6 lutego 2019 at 09:47

    Czy to oznacza, że na Wyspie Spichrzów, będącej częścią Starego Miasta stanie jakiś koszmarek architektoniczny nijak mający się do charakteru zabudowy? Czy też będzie przestrzegany wymóg dostosowania wyglądu do pozostałych budynków Starówki? Wyobraźcie sobie jaka będzie panorama Wyspy Spichrzów widziana ze Starego Miasta, gdy stanie tam nowoczesny kompleks biurowy> To będzie strata nie do odrobienia. W przeszłości był już pomysł zabudowy terenu po zburzonej w działaniach wojennych Starówce, blokami mieszkalnymi, który na całe szczęście powstrzymał profesor Zin. Logiczną formą architektoniczną byłyby budynki stylizowane na dawne spichrze, w których mogłyby znaleźć się zarówno kawiarnie i restauracje, jak i lokale biurowe i usługowe. Zastanówmy się, zanim popełnimy błąd i nieodwracalnie zeszpecimy wizytówkę naszego miasta jaką jest Starówka.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register