Na Wyspie Spichrzów w Elblągu trwają badania archeologiczne

Od wczesnej wiosny br. na terenie elbląskiej Wyspy Spichrzów w południowej części kwartału ulic Warszawskiej, Kupieckiej, Szańcowej i Orlej w Elblągu trwają przedinwestycyjne badania archeologiczne.

Badania te, zgodnie z zamierzeniem inwestora (INPRO S.A. ul. Opata Jacka Rybińskiego 8, 80-320 Gdańsk) poprzedzają wzniesienie zespołu budynków mieszkalno-usługowych.

Dotychczas na preliminowanej powierzchni do badań (5633 m²) odsłonięte zostały relikty historycznego zagospodarowania przestrzennego w rejonie dawnych ulicy Chmielnej (Hopfenstrasse) i ulicy Gdańskiej (Danzigerstrasse) tj. pozostałości fundamentów kilkunastu spichlerzy o konstrukcji drewnianej, szkieletowej i słupowej, pozostałości brukowanej nawierzchni dawnej ulicy Chmielnej wykonanej z otoczaków z uformowanym biegnącym w osi ulicy rynsztokiem i krawężnikami, kilkanaście studni na planie kwadratu oraz wkopanych beczek i zbiorników na wapno – informuje konserwator zabytków w Olsztynie.

Wśród zabytków wyróżnić należy: tłoki pieczętne, plakietki pielgrzymie, ampułka, monety, zabawki, liczny, materiał ceramiczny i szklany.

Badania archeologiczne są prowadzone przez DANTISCUM. Pracownia Badań Archeologicznych, ul. Łąkowa 60A/27, 80-769 Gdańsk, kierownikiem badań jest archeolog Robert Krzywdziński stanowisko nr 43 w Elblągu (AZP 16-51/38) – Wyspa Spichrzów, miasto średniowieczne i nowożytne (XIII-XX w) oraz element fortyfikacji miasta Elbląga (1 poł. XVII-XVIII w.).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register