Nagła awaria auta na drodze – jak krok po kroku wyjść z opresji?

Można powiedzieć, że auto to wolność, bo dzięki niemu nie jesteśmy uzależnieni od komunikacji publicznej, która – mówiąc łagodnie – czasem nie działa, jak powinna. Z drugiej strony każdy pojazd może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Nagła awaria auta na drodze to stresujące i zaskakujące zdarzenie. Dowiedzmy się, jak krok po kroku wyjść z takiej opresji?

Awaria – co zrobić? Jak się zachować?

Jedziemy autem, jest piękna pogoda, mamy dobry humor, jest prawie, że idealnie – prawie, bo nagle auto zaczyna zachowywać się dziwnie, co zwiastuje kłopoty. Myślimy, że nam się wydaje i odsuwamy te negatywne myśli, ale niestety fakty są takie, że pojazd zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Jesteśmy jak wryci i nie wiemy, co robić! Ale spokojnie, zjedźmy na pobocze, włączmy światła awaryjne, a następnie bezpiecznie opuśćmy pojazd i załóżmy kamizelkę odblaskową. Ustawmy trójkąt ostrzegawczy, pamiętając o tym, że w zależności od drogi trzeba zachować odpowiedni dystans.

  • Na autostradzie lub drodze ostrzegawczej trójkąt musi znajdować się w odległości 100 metrów od pojazdu;
  • poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 metrów;
  • w terenie zabudowanym zaś bezpośrednio za samochodem. 

Dopiero po tych wszystkich czynnościach możemy sprawdzić przyczyny awarii. Być może znamy się trochę na mechanice samochodowej lub awaria nie jest poważna i możemy samodzielnie sobie z tym poradzić. Tego byśmy sobie pewnie życzyli, ale raczej w większości przypadków musimy albo skontaktować się z pomocą drogową, albo z ubezpieczycielem. To drugie rozwiązanie przysługuje nam, jak mamy wykupione ubezpieczenie Assistance.

Assistance – dlaczego warto?

Nie ma wątpliwości, że lepiej w tej sytuacji mieć to zabezpieczenie, na przykład ubezpieczenie Assistance – Warta.pl, dlatego że w momencie awarii mamy pewność sprawnej i efektywnej pomocy, co znacząco redukuje stres i odsuwa wiele problemów. Assistance nie jest jak ubezpieczenie OC obowiązkowe, ale zdecydowanie warto je wykupić, gdyż zyskujemy bardzo wiele korzyści. W pakiecie jest na przykład holowanie pojazdu, naprawa samochodu czy przyznanie auta zastępczego w przypadku kradzieży. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką mamy polisę, co w sobie zawiera, dlatego nim podpiszemy umowę, dokładnie zapoznajmy się z oferowanymi warunkami. 

O co warto zapytać firmę ubezpieczeniową?

Żeby więc wybrać odpowiednią polisę, warto dowiedzieć się jak najwięcej o warunkach, pytając o to przedstawiciela danej firmy ubezpieczeniowej. Jedno z kluczowych pytań dotyczy tego, czy Assistance obowiązuje tylko w Polsce, czy też w innych krajach? Zapytajmy też, czy jest jakiś limit pomocy drogowej, to znaczy, ile razy w roku możemy z niej skorzystać? Dobrze również zapytać o minimalną odległość od miejsca zamieszkania, która pozwala na wezwanie pomocy? A jeśli jest to ograniczone, to czy można zwiększyć limit kilometrów bezpłatnego holowania?

Takich pytań jest wiele i nie bójmy się ich zadawać. Dowiemy się wtedy najważniejszych informacji i w pełni świadomie wybierzemy odpowiednią polisę!

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register