Naturalne farby do włosów – dlaczego warto?

Czym jest henna i w jakich celach jest wykorzystywana?

Henna to barwnik pochodzenia roślinnego, powstaje on ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej. Wykorzystywana była już w starożytności i do dziś jest bardzo ceniona w przemyśle kosmetycznym. Henna może posłużyć do farbowania włosów, przyciemniania brwi lub rzęs, a także tworzenia na skórze zmywalnych tatuaży. Henna do włosów oprócz tego, że w naturalny sposób pomaga nam uzyskać upragnioną koloryzację, to także pielęgnuje nasze włosy. 

Co zyskujemy dzięki użyciu naturalnych farb do włosów?

Przede wszystkim henny zawierają wiele znakomitych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas, bogate są również w witaminy A, B i D. Farbowanie naturalną henną do włosów może poprawić wygląd skalpu, przede wszystkim dobrze radzi sobie z łupieżem. 

Gama kolorów henn nie jest tak szeroka jak odcienie tradycyjnych farb do włosów, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim jest to bezpieczne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce diametralnie zmieniać swojego koloru włosów. Henna pogłębi i wzmocni ten odcień, który już na włosach się znajduje, przy okazji nie niszcząc pasm. 

Jaką hennę na włosy wybrać?

Najlepiej taką, która ma jak najkrótszy skład na opakowaniu. Im dłuższy, tym więcej dodatkowych, często chemicznych składników znajdziemy w produkcie, przez co staje się on zdecydowanie mniej naturalny. Oprócz lawsonii, w składzie henny mogą znaleźć się też inne substancje pochodzenia roślinnego, takie jak indygo czy amla, które pozwalają na ochłodzenie kolorów. 

Jak działają naturalne farby do włosów?

Barwnik roślinny podczas farbowania, przenika w głąb naszego włosa, łącząc się z włóknami keratyny. Dzięki temu zabiegowi, nasze włosy zaraz po hennowaniu są bardzo lśniące, tworzy się na nich tafla, a dodatkowo wygląda to tak, jakby były zdecydowanie grubsze. Henna chroni nasze włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, ponieważ uzupełnia ubytki w strukturze włosa, zapobiegając utraceniu przez niego wilgotności i nawilżenia. Hennowanie włosów jest szczególnie świetnym zabiegiem dla osób, które rozjaśniały swoje włosy, przez co są one mocniej zniszczone i podatne na uszkodzenia – naturalna farba do włosów w postaci henny może wyrównać zniszczenia, a dodatkowo jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

W jaki sposób używać henny?

Bardzo istotną kwestią jest prawidłowe wykorzystanie henny, ponieważ jeśli zrobimy to dobrze, wówczas efekty będą jak najbardziej zadowalające. Henna w postaci proszku powinna zostać dokładnie wymieszana z wodą, w takich proporcjach i temperaturze, jakie zostały zapisane na opakowaniu. Ostateczna konsystencja produktu powinna przypominać gęstą śmietanę. Należy pamiętać o tym, iż naturalne farby do włosów bardzo mocno barwią zarówno ciało, w tym też dłonie, ale również wszelkie inne materiały. Z tego powodu powinno używać się rękawiczek do nakładania, a włosy owinąć w folię lub czepek. Kolejną kwestią jest cierpliwość, ponieważ hennę w zależności od rodzaju oraz naszych oczekiwań, trzymamy na włosach 2-4 godziny, a ostateczny odcień zobaczymy dopiero po około 2 dniach od farbowania. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register