NBP wyemitował nową monetę o nominale 10 zł

Narodowy Bank Polski wyemitował nową monetę o nominale 10 zł. Ma zachęcać do odwiedzenia Centrum Pieniądza, którego otwarcie zaplanowano na połowę maja.

Rewers monety wykonany techniką selektywnego złocenia nawiązuje do wystroju Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Rewers monety wykonany techniką selektywnego złocenia nawiązuje do wystroju Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka.

Wizerunek monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, znana między innymi jako autorka „Europy bez barier”, która zdobyła I miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year 2013 (COTY) i tytuł najbardziej inspirującej monety.

Moneta trafiła do sprzedaży w poniedziałek 18 kwietnia. Za 110 zł można ją kupić w oddziałach okręgowych NBP lub w sklepie internetowym. Dla kolekcjonerów przygotowano ok. 40 tys. sztuk.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to multimedialna ekspozycja na ponad 2000 m2 powierzchni, podzielona na 16 modułów tematycznych. Opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Goście będą mogli m.in. zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcją polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy.

Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów, 14 maja 2016 r.

źródło: kurier.pap.pl, foto: NBP

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register