„Nie mam jak wydać…”. Problem z wydawaniem reszty należy do sprzedawcy

Problem z wydaniem reszty pieniędzy przy zakupach spoczywa na sprzedawcy. Kupujący nie musi posiadać odliczonej kwoty. Jeśli jednak sprzedawcy, nie mogąc wydać reszty, odmawiają sprzedaży towaru, mogą narazić się na prawne konsekwencje takiego postępowania.

Kilka dni temu otrzymaliśmy od naszego Czytelnika taką informację w tej sprawie.

– Robiłem zakupy w jednym ze sklepów spożywczych. Moje sprawunki wyniosły około 40 zł. Miałem przy sobie tylko banknot 100 złotowy. Sprzedawczyni rozłożyła bezradnie ręce i powiedziała: nie ma Pan odliczonej kwoty, bo ja nie wydam reszty. Odpowiedziałem, że nie mam. Wtedy sprzedawczyni poinformowała mnie, abym rozmienił pieniądze i wrócił po towar. Inaczej mi nie sprzeda. Oczywiście tak nie zrobiłem i stąd też moje pytanie – czy tak można zrobić? – pisze nasz Czytelnik.

Przeglądają Internet natrafiliśmy na całkiem podobną sprawę w Bydgoszczy.  „Kupujący powinien mieć odliczoną kwotę” – kartka o tej treści zawisła w jednym z bydgoskich sklepów. Eksperci nie mają wątpliwości – to działanie niezgodne z prawem. Kwestia wydania reszty to problem sprzedawcy. Jeśli odmówi, może mu grozić nawet grzywna.

Sprzedawca twierdzi, że nie ma jak wydać? Namawia do kupienia czegoś jeszcze albo mówi, że będzie winny legendarnego grosika – z takimi sytuacjami spotykamy się dość często. Warto wiedzieć, że to działania sprzeczne z przepisami i naruszające prawa konsumenta.

Czytelniczka „Gazety Pomorskiej” spotkała się z jeszcze bardziej kuriozalną sytuacją. W sklepie, w którym robiła zakupy, znalazła się kartka informująca o konieczności posiadania odliczonej kwoty za sprawunki. Na dodatek komunikat głosił, iż sprzedawca „nie jest zobowiązany posiadać reszty do wydania”.

Bydgoski rzecznik konsumentów stwierdził, że sprzedający nie ma prawa do stawiania takich warunków. Zasady sprzedaży określa Kodeks Cywilny w art. 535. Ma on następujące brzmienie: „Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę”.

Przedstawiciele Inspekcji Handlowej tłumaczą, że brak reszty do wydania nie jest problemem kupującego, lecz sprzedawcy. Można więc płacić banknotami lub monetami dowolnej wartości. Obowiązkiem sprzedawcy jest przyjęcie płatności i wydanie odpowiedniej reszty.

Za odmowę sprzedaży grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Źródło: Gazeta Pomorska

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register