Nie pomagają kary i kontrole. Elblążanie nadal palą śmieciami

Mimo zakazów elblążanie w dalszym ciągu spalają odpady w piecach. Stwarzają przy tym zagrożenie dla swojego zdrowia i okolicznych mieszkańców, a także przyczyniają się do tworzenia smogu – informuje Straż Miejska w Elblągu.

Nadal są to instalacje grzewcze w domkach jednorodzinnych, mieszkaniach komunalnych i zakładach prowadzących działalność gospodarczą. Właściciele spalają w dużej mierze odpady meblowe klejone i lakierowane, opakowania plastikowe i odpady z gumy, m.in. zużyte opony.

00piec3

– Przypominamy, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł., gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł – mówi Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu.

W minionym tygodniu, od 12 do 18 lutego strażnicy miejscy wystawili 9 mandatów karnych i przeprowadzili 23 interwencje dotyczące spalania odpadów w piecach. Natomiast od 1 stycznia do 20 lutego br. wystawiono 31 mandatów i przeprowadzono 126 interwencji.

Straż miejska nie odpuszcza i w dalszym ciągu kontroluje miejsca, w których zachodzi prawdopodobieństwo spalania odpadów.

– Jeśli podejrzewasz, że ktoś spala śmieci w domu, jak i na powietrzu poinformuj straż miejską dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy 986! – dodaje Karolina Wiercińska.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register