Niezwykły sklep z ziołami w Elblągu. Kontynuują dzieło ojca Klimuszko!

Czy zielarstwo i ziołolecznictwo przeżywają w naszym kraju renesans? Chyba tak, a dowodem na to może być powstanie Centrum Medycyny Klasztornej „Medicina Monasterialis”, które wraz z początkiem tego roku rozpoczęło działalność przy elbląskim klasztorze ojców franciszkanów – informuje Gość Elbląski.

– Chcemy kontynuować bogate tradycje zielarskie słynnego w Elblągu o. Andrzeja Czesława Klimuszki, a także inne tradycje medycyny naturalnej znanej z klasztorów w całym kraju – wyjaśnia prowadzący ośrodek o. Tomasz Tęgowski OFMConv.

– Bardzo się cieszę, że taki gabinet powstał w naszej okolicy. Jestem gorącą zwolenniczką ziół i medycyny naturalnej – mówi pani Sabina, jedna z klientek sklepu. Jak opowiada, jeszcze kilka lat temu była nieco sceptyczna wobec możliwości leczenia się ziołami.

– Kiedy jednak zobaczyłam jak mojej przyjaciółce, która bardzo cierpiała z powodu bólu kręgosłupa, pomogła terapia zielarska, zmieniłam zdanie. Lekarze nie dawali jej szans na normalne życie, inni mówili, że może skończyć na wózku. A ona po dwóch miesiącach leczenia ziołami wróciła do pracy – opowiada.

„Medicina Monasterialis” to jednak nie tylko sklep, w którym możemy nabyć specyfiki, na dokuczające nam dolegliwości.

– To także, a może przede wszystkim miejsce, w którym możemy zasięgnąć porady zielarskiej, dietetycznej czy też duchowej od wykwalifikowanego w tej materii zakonnika – mówi o. Tomasz.

Oznacza to, że wcale nie musimy wiedzieć jakiej mieszanki potrzebujemy. – Wszystkiego możemy dowiedzieć się na miejscu. Wystarczy, że przedstawimy problem, z którym się zmagamy.

Klienci tłumaczą, dlaczego tak chętnie odwiedzają franciszkański gabinet.

– Dzisiaj produkty chemiczne są zawarte niemal we wszystkim jak choćby antybiotyki w mięsie. Jeśli więc mogę uniknąć przyjmowania kolejnych porcji leków, to z radością wybieram zioła – przyznaje pani Dorota. – Od zawsze ceniłam wszystko co naturalne i bez sztucznych dodatków, więc cieszę się, że w naszym mieście będzie łatwiejszy dostęp do ziół.

W ofercie centrum można są też naturalne kosmetyki z naszych polskich firm oraz suplementy diety. Centrum oferuje też możliwość odbycia indywidualnych rekolekcji czy dni skupienia połączonych z postem. – A to dopiero początek. Mamy jeszcze mnóstwo pomysłów – tak o. Tomasz zachęca do odwiedzania Centrum Medycyny Klasztornej.

Więcej o franciszkańskim centrum zielarskim przeczytasz w „Gościu Elbląskim” na 21 stycznia.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register