Nowa atrakcja we Fromborku. Miasto dostanie na to prawie 6 mln zł

Sześć parafii otrzyma środki na zabytki sakralne. We Fromborku powstanie Wozownia Sztuk, a w Olsztynie odkryte zostaną krypty – informuje Radio Olsztyn.

Frombork jeszcze nie zdążył nacieszyć się z pieniędzmi z ministerialnego programu Infrastruktura i Środowisko na konserwację katedry i otoczenia, a już dostał kolejne pieniądze. Tym razem prawie 6 milionów złotych.

Ks. prałat Jacek Wojtkowski, proboszcz katedry fromborskiej przewiduje remont zabudowań pałacowych oraz wozowni.

Cały projekt jest tak pomyślany, by służył szerokiemu odbiorcy. Wozownia Sztuk będzie miejscem, w którym szkoły artystyczne, liceum plastyczne, z którym podpisaliśmy list intencyjny, Wydział Sztuki UWM będą mogły organizować  imprezy malarskie, plenery artystyczne– mówił.

Ksiądz kanonik Zbigniew Markowski z Nowego Miasta Lubawskiego podkreśla, że jego projekt dotyczy trzech parafii: w Nowym Mieście Lubawskim, Lubawie i Głotowie.

Postanowiliśmy przygotować nasze sanktuaria do zwiedzania, dla szerszego spektrum kulturalno-turystycznego – mówił.

Natomiast w olsztyńskiej bazylice pod wezwaniem świętego Jakuba odkryte zostaną krypty. Ich obecność potwierdziły badania archeologiczne przeprowadzone kilkanaście lat temu. Wiadomo, że w XIX wieku na skutek rozporządzenia pruskiego konserwatora zabytków krypty w całej prowincji zostały zasypane.

Pieniądze otrzymali też franciszkanie z Barczewa. Zakonnicy podejmą się renowacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętego Andrzeja. Kościół św. Jana ewangelisty w Bartoszycach będzie miał odnowioną elewację, a parafia w Pasymiu doczeka się konserwacji dachu.

Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmińskich podkreślał, że unijne środki to duży zastrzyk finansowy, jednak pieniędzy wciąż jest za mało na renowację wszystkich najważniejszych zabytków.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register