Nowe budynki komunalne powstaną w Elblągu

Dwa sześciokondygnacyjne budynki mieszkalne powstaną w Elblągu przy ul. Wiejskiej. Budowa pierwszego powinna ruszyć już w kwietniu br., drugi jest w tej chwili projektowany. O nowych blokach, ich finansowaniu, wyposażeniu oraz o tym jak można składać wnioski na mieszkania mówiono dziś podczas konferencji prasowej.

– W Elblągu mamy 290 mieszkań w ramach ETBS, teraz powstanie 120 miejsce w dwóch budynkach sześciokondygnacyjnych. Przy ul. Wiejskiej były budynki stare, które wyburzono. Teraz powstaną tam nowe budynki ETBS – mówił prezydent Wróblewski – Na dziś mamy rozstrzygnięty przetarg na budowę jednego budynku, inwestycja rozpocznie się w kwietniu, zakończenie planowane jest na czerwiec 2023 roku, a zasiedlenie w lipcu 2023. Przy drugim budynku trwają prace projektowe – informował prezydent.

WIZUALIZACJE – BUDYNKI ETBS

Zabudowa wielorodzinna przy ulicy Obrońców Pokoju – Wiejska

Koncepcja programowo- przestrzenna zagospodarowania terenu i zabudowy działki przy ul. Obrońców Pokoju – Wiejska, przekazanej przez Gminę miasto Elbląg jako aport rzeczowy dla Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Elblągu, przewiduje budowę dwóch bliźniaczych budynków mieszkalnych zwróconych elewacją frontową  w stronę wschodnią, w kierunku ul. Wiejskiej. Budynki o 6 kondygnacjach naziemnych i piwnicy, w każdym zaplanowano 60 mieszkań, o następującej strukturze:

– 12 lokali mieszkalnych o pow. 62,68 m²     –    3 pokoje + kuchnia,
– 12 lokali mieszkalnych o pow. 55,22 m²     –    3 pokoje + aneks kuchenny,
– 18 lokali mieszkalnych o pow. 53,84 m²      –    2 pokoje + kuchnia,
– 6  lokali mieszkalnych o pow. 41,78 m²    –     2 pokoje + aneks kuchenny,
– 12 lokali mieszkalnych o pow. 43, 26 m²    –    2 pokoje + aneks kuchenny.

Budynki, zostaną wyposażone w windę, a  dwa mieszkania o powierzchni 43,26 m2 na poziomie parteru będą w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Lokale mieszkalne będą wykończone w standardzie „do zamieszkania”. W koncepcji przewidziano realizację miejsc postojowych w liczbie 1 miejsce na jeden lokal mieszkalny, w sumie 117 miejsc postojowych na terenie działki oraz 6 garaży indywidualnych w bryłach budynków. Na obszarze inwestycji zostanie wykonany plac zabaw z urządzeniami i małą architekturą oraz murowana zadaszona wiata – miejsce gromadzenia odpadów. Na teren inwestycji przewidziano  wjazd od ulicy Wiejskiej .

Planowane koszty realizacji pierwszego etapu zadania inwestycyjnego przewiduje się na poziomie 19 600 000 zł.  Prezydentowi Elbląga udało się pozyskać na ten cel bezzwrotne granty w wysokości 7 519 000 ,- zł. Pozostałe koszty inwestycji zostaną sfinansowane z partycypacji przyszłych najemców i preferencyjnego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Składanie wniosków – zasady naboru

Nabór wniosków o najem lokali mieszkalnych odbędzie się od 15 marca 2022 r. do 22 kwietnia 2022 r. Wzory wniosków i wymaganych dokumentów będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu w BIP oraz na stronie internetowej ETBS Spółka z o.o. w Elblągu od 15 marca 2022 roku.

Wnioski o najem lokalu można składać w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności 1 lub w siedzibie ETBS Spółka z o.o. w Elblągu przy ul. Żyrardowskiej 51/2.

Zasady naboru i oceny wniosków zostały określone uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie przyjęcia „Zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz obowiązkowej kaucji w nowych lokalach mieszkalnych, w ramach programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start” w Elblągu”.

Wzory wniosków i wymaganych dokumentów można pobrać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu – BIP: nabór wniosków o najem lokali mieszkalnych, w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji  – Referat Spraw Mieszkaniowych pokój Nr 125 Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności 1 oraz w siedzibie ETBS Spółka z o.o. przy ul. Żyrardowskiej 51/2.

Osoby które złożą wnioski, zostaną zakwalifikowane na podstawie oceny punktowej i zostaną umieszczone na liście najemców będą zobowiązane do podpisania  z ETBS w Elblągu w terminie do 25 maja 2022 roku umowy o partycypację w kosztach budowy lokalu w wysokości 30% kosztów budowy.

Przed podpisaniem umowy najmu na nowy lokal mieszkalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty  kaucji w wysokości 12 krotności czynszu.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonów: Urząd Miejski – 55 237 47 35 lub 55 237 47 36 lub  ETBS – 55 618 65 00.

Ponadto informujemy, że przyszli najemcy tych lokali mieszkalnych będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, składając stosowny wniosek po zawarciu umowy najmu na lokal nowy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register